Тези, които предлагат промените, не трябва да забравят, че основният партньор в системата са българските лекари. Те са тези, които изпълняват това, което се пише в кабинетите и което се договаря като реформа или като здравна система. Българският лекарски съюз е готов да бъде конструктивен във всички случаи, в които това гарантира нещо добро за обществото.
Това заяви пред Zdrave.net председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по повод подготвените от страна на здравния министър нови модели на здравно осигуряване у нас.
Според него надали ще се тръгне към изцяло нов модел на осигуряване. Той изрази очакване, че промените ще запазят солидарността, като в същото време регламентират съществуващите в момента допълнителни плащания.
„Оставя се възможността всички здравноосигурени да ползват една услуга, която е включена в пакет – основен или друг, нямам представа как ще бъде представен. Хората ще имат възможност да ползват допълнителни услуги срещу заплащане, като вероятно то ще става като доброволен или втори фонд, който ще покрива други плащания, които са извън пакета. Това не е лошо, защото всички знаем, че има плащания, които се извършват и в момента от населението – те са част от системата на финансиране в България”, посочи той. По думите му именно те трябва да бъдат регламентирани – населението да е наясно и да не очаква, че всичко е безплатно и когато стигне до болница, да установи, че всъщност не е.
Д-р Маджаров отбеляза, че по този начин ще има възможност в системата да се влеят свежи пари. От друга страна донякъде ще има възможност да се повиши контролът, защото се включват допълнителни играчи, независимо дали са отделните граждани или допълнителни фондове. „Надявам се обаче това да не доведе до още по-голяма бумащина и още по-голямо администриране за изпълнителите”, заяви той.
Запитан дали здравната вноска трябва да се увеличи, д-р Маджаров заяви: "На всички ни е ясно, че системата в момента не се финансира само от тези 8% здравна вноска. Тези средства, за които плаща населението и в кабинети, и в болници, и по други причини, явно също отиват в системата на здравеопазването и на практика показват, че тези 8% не осигуряват изцяло здравеопазването в България".
Основното, което трябва да помнят всички, които предлагат промени е, че каквито и да са те, ще бъдат изпълнявани от колегите от Българския лекарски съюз. Лекарите ще го изпълняват за благото на пациентите, така че трябва да се мисли и в двете посоки – ако се опитаме да направим нещо, да бъде добре за обществото, но и поносимо за лекарите, за да се гарантира баланс в системата, обобщи председателят на съсловната организация.
Д-р Дариткова: Полезен ще е моделът с надграждащо осигуряване или застраховане
09.07.2018 10:37:00Не един, а два модела за здравния сектор ще предложи Ананиев
29.06.2018 13:23:57 Полина ТодороваПредставители на СЗО с препоръки за новия здравноосигурителен модел
01.06.2018 09:56:34