Първата национална конференция „Мозъчен инсулт“ се проведе в Пловдив, събирайки водещи невролози и специалисти в областта на мозъчното здраве. Събитието беше организирано от Българското дружество по неврология и Фондация „Съвет за мозъчно здраве“, като неговата основна цел беше представянето и обсъждането на революционни промени в профилактиката, диагностиката и лечението на мозъчния инсулт.
В рамките на форума беше представен новият национален консенсус за профилактика, диагноза и терапия на мозъчните инсулти.
Сред акцентите на конференцията беше дискусията върху новите методи за лечение на острия исхемичен инсулт, включително усъвършенстваните стратегии за тромболиза и механична тромбектомия, които значително увеличават шансовете за възстановяване на пациентите.
Като представител на МБАЛ-Пазарджик и Пазарджишка област участие в конференцията взе д-р Айша Дурльова от Отделението по нервни болести.
„Проф. д-р Пенка Атанасова ни запозна и с новия медикамент „Tenecteplase“ за тромболиза, който е одобрен от FDA. В сравнение с досега използвания „Alteplase“, този биоинженерен препарат показва по-силно действие, по-бързо приложение и потенциално по-малко странични ефекти“, обясни д-р Дурльова. Тя допълни, че „Tenecteplase“ значително улеснява терапевтичния процес и увеличава ефективността на лечението.
"МБАЛ-Пазарджик предлага лечение с тромболиза от няколко години, като от тази година лечебното заведение ще закупи и ще започне да използва новия медикамент, който ще може да се прилага до 4 часа и 30 минути след първите симптоми на инсулта. Тромболитичното лечение е от ключово значение за спасяването на човешки животи и предотвратяването на тежки инвалидизиращи последици. МБАЛ-Пазарджик е една от болниците в региона, където то се прилага“, категорична е д-р Дурльова.
Много често пациентите не стигат до това лечение поради неразпознаване на симптомите на инсулта. Важно е да се отбележи, че мозъчният инсулт е животозастрашаващо състояние, което се нарежда на второ място в света сред водещите причини за смъртност. Голям процент от инсултите могат да бъдат предотвратени при добра първична профилактика, извършвана в извънболничната помощ, както и при добър и подходящ скрининг на пациентите, допълват от МБАЛ-Пазарджик.