!
Сряда, 04 Декември 2024
03
дек
3
 

Намалява броят на родните донори на генетичен материал

Втората национална конференция за донорството на генетичен материал с фокус върху акушерската грижа

Вторник, 03 Декември 2024 | 17:32:33
3

На 2 декември 2024 г. в Медицински университет – Пловдив се проведе Втората национална конференция за донорството на генетичен материал, организирана от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и Фондация „Искам бебе“. Съб

На 2 декември 2024 г. в Медицински университет – Пловдив се проведе Втората национална конференция за донорството на генетичен материал, организирана от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и Фондация „Искам бебе“. Събитието беше продължение на Първата национална конференция, която се състоя в София на 21 ноември 2024 г. и събра над 200 участници. Втората конференция в Пловдив, към която също имаше огромен интерес, се отличи с изключителен акцент върху бъдещето на акушерската грижа и ролята на акушерките в насърчаването на донорството на яйцеклетки, информират организаторите.

Фокусът на конференцията беше насочен към студентите по акушерство от Медицински университет Пловдив, които ще бъдат бъдещите професионалисти, най-близо до жените, потенциални донори на яйцеклетки. Участниците обсъдиха ключовата роля на акушерките в изграждането на доверие, предоставянето на информация и насърчаването на жените да обмислят донорството като акт на солидарност и подкрепа.

Иванка Динева, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, подчерта, че агенцията е силно мотивирана да намери решения на кризата с намаляващия брой донори. Тя акцентира върху необходимостта от широка подкрепа от медицинските специалисти и обществото за изграждане на устойчива система за донорство. „Акушерките са в центъра на този процес. Те са тези, които първи могат да предложат информация и подкрепа на жените. Ваша е ролята да изградите доверие и да покажете как даряването на генетичен материал може да промени животите на хиляди семейства“, заяви тя, обръщайки се към студентите и участниците.

Статистиката за донорството в България продължава да буди тревога. През 2023 г. броят на българските донорки на яйцеклетки спадна до 252, в сравнение с 317 през 2021 г. В същото време донорките от чуждестранни тъканни банки са се увеличили повече от два пъти – от 193 през 2021 г. до 482 през 2023 г. Донорството на сперматозоиди също е в критично състояние – едва 76 български мъже са дарили сперматозоиди през 2023 г., докато внесените проби от чуждестранни банки достигат 246. Въпреки ръста на процедурите с донорски генетичен материал – от 1255 през 2020 г. до 1787 през 2023 г. – броят на родените бебета е спаднал с над 60%, от 355 през 2021 г. до едва 138 през 2023 г.

Проф. Цекомир Воденичаров, д.м.н., основател и първи декан на Факултета по обществено здраве, МУ-София, подчерта, че донорството е не просто медицински процес, а мисия на държавата и обществото. Проф. д-р Мария Семерджиева, дм, декан на Факултета по обществено здраве, МУ-Пловдив, заяви за огромното значение и роля на академичните институции в популяризирането на донорството.

Д-р Мирела Аладжова, д-р Добринка Петрова и д-р Мариела Даскалова, специалисти по асистирана репродукция от трите пловдивски клиники, обсъдиха важността на акуратния подход при процедурите с донорски генетичен материал. Д-р Добринка Петрова акцентира, че намаляването на успеваемостта при инвитро процедурите с донорски яйцеклетки се дължи на зачестилата покачваща възраст на донорките и съответно на по-лошото качество на яйцеклетките.

Доц. Милена Сандева, дм, ръководител на катедра „Акушерски грижи“ в МУ-Пловдив и директор на Медицински симулационен тренировъчен център, акцентира върху значението на акушерките в процеса по даряване на генетичен материал. „Акушерките не са просто медицински лица, те са съветници и довереници на жените, и тяхната роля в насърчаването на донорството е незаменима,“ отбеляза тя.

Доц. Десислава Бакова, дм, доцент в катедра „Управление на здравните грижи“, разгледа биоетичните аспекти на донорството.

Адв. Мария Янева, председател на Фондация „Искам бебе“, изрази необходимостта донорските процедури да бъдат финансирани от държавния фонд за асистирана репродукция. Тя отбеляза, че фондация „Искам бебе“ дълги години се бори в тази насока и полага огромни усилия, за да осигури подкрепа за семействата, нуждаещи се от донорски генетичен материал.

Милена Златкова, радиоводещ и донор на яйцеклетки, разказа за личния си опит и говори за предизвикателствата, свързани с донорството. Мария Джонова, психолог в Националната програма за психо-емоционална подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми към Фондация „Искам бебе“, обсъди ролята на психологическата подкрепа за донори и реципиенти. Радина Велчева, основател на Фондация „Искам бебе“, говори за донорството в контекста на родителството като висша ценност.

Д-р Веселка Христамян, председател на комисията за финансово подпомагане на лица с репродуктивни проблеми и общински съветник в Пловдив, обяви, че Общинският фонд ще увеличи бюджета си за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми. Тя подчерта, че през следващата година фондът ще надхвърли 300 000 лева, което е важна стъпка за осигуряване на повече възможности за семействата, които се нуждаят от подкрепа.

Организаторите на конференцията изразиха решимостта си да намерят дългосрочни решения за справяне с кризата в донорството на генетичен материал. Те акцентираха върху необходимостта от координирани усилия между държавата, медицинските специалисти и обществото, за да се изгради стабилна и устойчива система за асистирана репродукция. Донорството е не само медицинска необходимост, но и акт на солидарност, който може да даде шанс за нов живот на хиляди семейства. „Наша обща мисия е да създадем система, която осигурява равен достъп до родителството за всички семейства,“ подчертаха участниците. От изключителна важност е да се намерят решения, които да отговорят на нуждите на семействата, като същевременно насърчават местното донорство и повишават ефективността на процедурите.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
fgG7

Гост 03.12.2024 21:22:49

Здравеопазването трябва да бъде "подкрепяно" с двойни вноски , двоен % от БВП и тн..... - докато не се реформира и оптимизират разходите , което ще доведе ефективност и икономии . Казано иначе - за да държите една пробита кофа- пълна , трябва да наливате двойно и тройно . В противен случай всичко ще деградира .

Гост 03.12.2024 20:07:31

Е, щом са изразили решимост... :)

Гост 03.12.2024 19:40:42

Добре че Ванчето Динева е на заден размазан план, че плаши с визия


Всичко за коронавируса
Още новини
Десета чернодробна трансплантация извършиха във ВМА
04.12.2024 10:37:21

Десета чернодробна трансплантация извършиха във ВМА

Вчера, на 3 декември, специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) извършиха поредна чернодробн ...

Великобритания осигурява 5 млн. дози човешка ваксина срещу птичи грип H5
04.12.2024 09:49:17

Великобритания осигурява 5 млн. дози човешка ваксина срещу птичи грип H5

Правителството на Обединеното кралство e постигнало договореност за производството на над 5 млн. ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...