Сряда, 05 Февруари 2025
08
дек
20
 

Надзорът на НЗОК търси причината за неусвоените средства за профилактика

Петък, 08 Декември 2023 | 16:55:52
20

Каква е причината да останат 10 млн. лв. неусвоени средства в първичната извънболнична помощ и над 60 млн. лв. в медико-диагностичните дейности се опитва да изясни Надзорния съвет на НЗОК на последното си заседание. „Ние връщаме 10 млн. л

Каква е причината да останат 10 млн. лв. неусвоени средства в първичната извънболнична помощ и над 60 млн. лв. в медико-диагностичните дейности се опитва да изясни Надзорния съвет на НЗОК на последното си заседание.

„Ние връщаме 10 млн. лв. от първичната помощ при положение, че водим политика за превенция, а това означава най-малко две неща – че масово общопрактикуващите лекари не си гледат работата по отношение на тази дейност или няма контрол от страна на Касата върху тяхната дейност. Не е допустимо 10 млн. лв. да връщаме“, казва представителят на БСК в Надзора проф. Григор Димитров.

По отношение на МДД той заявява, че иска информация от звеното, което отговаря за медико-диагностичната дейност, какъв контрол и каква информация е внесло в Надзорния съвет, защото какъвто и проблем да има с неусвоените средства, той трябва да бъде отстранен. „62 млн. лв.! Сърцето ми се къса! И то за нещо, за което най-много претендират осигурените лица. Една част от профилактичната дейност са тези изследвания и трябва да е ясно какво е направено с тези пари. Ако гражданите разберат, че толкова много средства не са изразходвани, ние като Надзорен съвет трябва да бъдем линчувани! Много е 60 млн. лв.“, категоричен е проф. Димитров.

Председателят на Надзора и зам.-министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски също казва, че според него неусвояването на над 60 млн. лв. за изследвания е много тревожен знак. „В новия бюджет, който беше гласуван на първо четене в парламента, тези средства са още повече. Много лош знак е, че тези средства не се разходват. За да може ефективно догодина да проведем тези политики, които сме си поставили за цел, трябва тази година да разберем причините, за да можем да вземем мерки догодина и ПИМП, и СИМП, и МДД да са по-ефективни“, казва той.

И според директора на дирекция „Бюджет и финансови параметри“ в Здравната каса Ганка Аврамова основният неусвоен ресурс е свързан с профилактични дейности.

„Новите политики, заложени през бюджет 2024 г., са свързани с профилактиката. Но ако си спомняте, за 2023 г. не се одобри от БЛС диференцираното заплащане на пакет профилактика и може би това е една от причините за неусвояването на средствата, тъй като за брой профилактични прегледи се заплаща по цените, които бяха договорени преди диференцираното заплащане. Диференцираното заплащане ще влезе в сила от 1 януари 2024 г. Ние очакваме да се изразходват тези средства с по-висок темп и няма да останат неразплатени за следващата година“, отбелязва тя.

„За ПИМП и СИМП цените от 1 януари 2023 г. бяха компенсирани, а за МДД това не се случи. За догодина залагаме изменение на Наредба № 8 за профилактичните прегледи, където увеличаваме изследвания, които също ще влязат като разход през 2024 г. Цените на медико-диагностичните дейности изостават в последните години“, допълва още Аврамова.

Зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов подчертава, че няма промяна в броя на изследванията, но тъй като не са увеличени цените, а заложените средства са много повече, се стига до връщане на средства в бюджета.

Целия текст на стенограмата може да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ecNr

Добри Колев 11.12.2023 09:46:27

Трябва да имаме система, която да накара всеки САМ ДА СЕ ГРИЖИ ЗА ЗДРАВЕТО СИ в много голяма степен. Не можем да разчитаме, че доктори ще се грижат за здравето ни, учители за образованието ни и полицаи за сигурността ни. Всички тези се грижат предимно за себе си, а не за нас. Време е да разберем, че обществените програми, а здравеопазването е обществена програма, не работят ефективно. Когато трябва да се харчат обществени фондове, нищо добро не очаквайте, освен присвоявания и лош краен продукт. Вижте образованието - колкото повече пари наливаме, толкова по-зле. Същото като в здравеопазването. Същото като в сигурността. Това да ви говори неща? Правите ли връзка? Търсите ли причините? Знаете ли решението?

Добри Колев 11.12.2023 09:41:50

Накратко - вместо здравеопазване, имаме ОПИТИ ЗА БОЛНОЛЕЧЕНИЕ. Нека да прекръстят институциите - Министерство на здравеопазването, да стане Министерство на опитите за болнолечение. Здравната каса да стане Болестна каса.

Добри Колев 11.12.2023 09:30:41

Не 16 000 000 000 лева, както е сега - 8 от касата и 8 от нашия джоб, 100 000 000 000 лева да дадем за здравеопазване, нищо съществено няма да се промени. Това е все едно да пълните плетен кош с вода. На лекарите не им плащаме, за да сме здрави, а за да ни "оправят", като се разболеем. А повечето болести идват заради простотиите, които човек прави в живота си. И кръгът се затваря. Здравната реформа на практика не засяга пациента, а условията, при които работят лекарите, преди всичко финансовите условия. Не се плаща за "здраве", а за лекуване от болест. На пациентите не им пука колко им струва лечението, защото те не плащат от джоба си и не се заинтересовани в значителна степен от това да са здрави и да тежат по-малко на системата. Така на лекарите им се дава прекрасна възможност да източват системата и то доста успешно. Философията трябва да се промени там. Здравето ни е дадено от всевишния безплатно, а някои го превърнаха в многомилиарден бизнес. Здравеопазването трябва да бъде ЕВТИНО и ЕФЕКТИВНО, а сега е тъкмо обратното - СКЪПО и НЕЕФЕКТИВНО.

Добри Колев 11.12.2023 09:24:31

Всъщност, какво означава "профилактика"? За лекарите, това е да се назначат скъпи изследване на кръв, урина, фекалии и какво ли не. Знаете ли колко струват едни такива изследвания? Четирицифрена сума. И какъв е резултатът? Лаборатории колкото се иска, но грамотни доктори, които да разчетат павилно изследванията и да назначат режим, твърде малко. Нека да погледнем процеса и от гледна точка на организацията. Личните лекари в България са 4000. Като застанете пред кабинета на личния си лекар, освен ако посещенията не са с предварително записан час, колко време чакате? След това колко време продължава прегледа? В моята практика, това са 10-15 минути, защото отвън чакащите напират. Как този лекар да отдели време на всеки пациент, достатъчно, че да си свърши работата както трябва? В Португалия на един лекар се падат по 300 пациенти, а в България те са хиляди. Лекарят трябва лично да познава пациентите, да им следи здравния статус, да има надеждна хардуерна и софтуерна обезпеченост, да има техническо лице, които да го подпомага в дейността му и т.н. и т.н. И най-важнот - готов ли е личният лекар, да профилактира своите пациенти? Не, не е готов. Той няма познания за това как функционира човешкия организъм и какво трябва да се направи, за да се изгладят несъвършенствата. Следващо - готов ли е българския пациент да бъде отговорен, любознателен, да чете и да се интересува от здравето си, да се наблюдава и да стигне до онзи баланс, към който всички се стремим? Не, не е готов. Нито лекарите са готови, нито пациентите, нито МЗ, нито Касата...Никой не е готов. Да не говоря за доверието - с малки изключение, доверието към лекарите не е на висота и има защо. Здравната система е консервативна, залага на следствието, не търси причината и не прави нищо, за да не се случват неблагополучия с пациентите. Милиардите се раздават за решаване на проблеми, вместо за предотвратяването им. Основата на здравеопазването е хирургията, интервенцията, фармакологията...Това е...

Цвъ Цвъ 10.12.2023 18:00:17

Не се извършва контрол върху надвишения брой СМД и стойност на МДД за дейностите по профилактика, назначавани съгласно приложения № 12 и 14, и за дейностите по повод диспансерното наблюдение на ЗОЛ съгласно приложения № 8 и 13. Четете колеги и не се оправдавате!

много компетентен 10.12.2023 13:43:33

Основната причина е наличието на регулативни стандарти и ограничителни лимити за назначаване на изследвания

Цеко 09.12.2023 17:50:35

Основната причина е: лошото отношение на ОПЛ то към пациента и претупване на прегледа ...да се вземат 30 лв. от Кацата!

Пациент 09.12.2023 10:59:23

Отпуск за профилактичен и ще е пълно с пациенти :) И ЗОЛ си иска своето :)))))) Гарантирам минимум 30 % нарастване на профилактиката!

Гост 09.12.2023 12:18:15

500 лв. глоба за неявяване на профилактичен и ще има 90% обръщаемост. За надписан профилактичен - 10 000 лв. глоба, за имитиран профилактичен преглед - 5000 лв. глоба. Събраните средства да се насочват към бъдещата детска болница

Колега 09.12.2023 07:21:35

Масово отказват профилактични прегледи . Нищо не можем да направим!"Пиши ме ,че съм минал","нищо ми няма" ,"нали идвах скоро /преди 2 години /","правил съм си всичко "сега пък да ми откриете нещо !",кога да дойда ,защо ,притеснявам се като дойда и т.н.За ваксините - такова нещо не ме хваща ,не искам ,не съм си правил досега - не знам ,страх ме е ,за кога да си правя .

Лекар 09.12.2023 13:23:45

Здравето принадлежи на човека. За лечение си плаща. Отказът, е поради липса на доверие.

Гост 08.12.2023 22:24:33

Бай Григор откри топлата вода! Мине, не мине време и се изкаже назидателно. Но е прав, че нито се прави профилактика, нито тъпаците от касичката извършват истински контрол.

Един 08.12.2023 20:53:14

В НЗОК няма система за М&Е. Надзорник съвет начело с Михаил Околийски изобщо нямат представа как да въведат системата. Недопустимо е 8 милиарда да се изразходват без без въвеждането на тази система.

Гост 08.12.2023 20:42:17

Лекарите трябва да поканят пациентите за профилактични преглед и да го информират за смисъла от този преглед или изследване. Това масово не се прави. Освен това пациентите нямат идея на каква възраст, какви профилактични прегледи им се полагат. Няма информационни кампании. НЗОК няма система за верификация.

1262 09.12.2023 17:14:45

Да ги калесат викаш,с бъклица и баница. Някой да те калесва за преглед на 20-годишната ти бракма? Или някой да те калесва да си плащаш сметките и данъците.

Гост 08.12.2023 20:26:07

Тези галфионби от БСК изобщо не знаят, че ИМА ЛИМИТИ ЗА ИЗСЛЕДВАНИЯТА В УЖ ПРОФИЛАКТИКАТА НА НЗОК. Това е чудо невиждано в здравните системи на Запад, а тук тъпанарите от НЗОК и УС на БЛС 4 години ни убеждаваха, че ограничения за парите за изследвания на ИЗИСКУЕМИТЕ ПО ЗАКОН ПРОФИЛАКТИЧНИ ПРЕГЛЕДИ нямало да има. И всяка година оттогава вкл този нов НРД РЕАЛНО ИМА. Ето много колеги казват ,че са свършили парите за профилактични изследвания, следователно няма как да правиш профилактични прегледи, които след това няма да ти ги признаят защото не си назначил изискуемите изследвания, а ти нямаш пари за тях, защото хитрите тъпанари от НЗОК предварително са те ограничили . И Дилемата е да пуснеш изследвания извън лимита и да получиш глоба след това и да ги възстановяващ или да пуснеш профилактичен преглед ,който няма да ти платят, защото НЕ ОТГОВАРЯ НА ИЗИСКВАНИЯТА . Внимателно ли четоха тъпанарите от властта това обяснение ? Или има още такива на които е минало през големите милиционерски уши без да вденат ? И докога ще се правите на улави алооо ?!?!? НЯМА ЗДРАВНИ СИСИТЕМИ В КОИТО ЛЕКАРИТЕ ХЕМ ДА СА ОГРАНИЧЕНИ В ИЗСЛЕДВАНИЯТА, ХЕМ ДА НОСЯТ ОТГОВОРНОСТ ЗА ПАЦИЕНТА , ДИАГНОЗТИКАТА И РАБОТАТА СИ. САМО ПРИ БЪЛГАРСКАТА ПЕДАЛСКА ПОЛУЗДРАВНБА СИСТЕМА СЕМАШКО Е ТОВА.

Гост 08.12.2023 18:38:31

Селяндурата Кунева я бяха поуволнили и бюджета излезе на излишък !

аз 08.12.2023 18:23:57

Накарайте Ганю да ходи на профилактични. Не може лекарите да ги караме насила.

Гост 08.12.2023 20:30:14

Именно. Политическата класа и пишман работодателите (БСК) си мислят ,е лекарите работят в говедарник с говеда (то е частично вярно де) ,ама това не са паркирани в гаража коли да им правиш профилактичен преглед на всички без да им искаш съгласие и без да ти дойдат в кабинета.

Гост 08.12.2023 17:09:45

Регулативни стандарти и лимити е причината - кво се правят на ударени!?


Всичко за коронавируса
Още новини
РЗИ провери над 400 обекта заради ботулиновия токсин
05.02.2025 18:42:13

РЗИ провери над 400 обекта заради ботулиновия токсин

Над 400 обекта са проверени от регионалните здравни инспекции в първите два дни на извънредните п ...

Явор Пенчев сменя доц. Петко Стефановски като зам.-министър
05.02.2025 18:06:31

Явор Пенчев сменя доц. Петко Стефановски като зам.-министър

Явор Пенчев е назначен за заместник-министър на здравеопазването със заповед на премиера Росен Же ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...