Национална система за диагностика и лечение на инсулт ще бъде създадена в България. Това предвижда Планът за възстановяване и устойчивост в сферата на здравеопазването, изготвен от служебното правителство.
Зам. министър-председателят по управлението на европейските средства в служебното правителство Атанас Пеканов заяви на брифинга за отчета на кабинета, че системата ще надгради текущото проектно предложение, което има за цел изграждане на първия в България център за обучение по интервенционална неврорентгенология, както и създаването на национална мрежа от високотехнологични центрове за диагностика и лечение на неврологични и съдови заболявания като мозъчен инсулт (строук центрове), но вече с национално покритие.
Припомняме, че проектът, предложен от предишното правителство, предвиждаше развитие на интервенционалната неврорентгенология в страната чрез оборудване на обучителен център в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и провеждане на пилотни обучения за медицинските специалисти в страната.
Според стария проект Центърът трябваше да са използва за обучение за осъществяване на ендоваскуларната терапия на всички мозъчно съдови заболявания – третиране на мозъчни аневризми, мозъчни артерио-венозни малформации, артерио-венозни фистули, както и терапията при остър мозъчен инсулт. След приключването на проекта беше планирано обучителният център да продължи да функционира, като необходимите присъщи разходи ще са за сметка на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. „В центъра ще може да се обучават студенти, специализанти по рентгенология, както и лекари със специалност (рентгенология, неврология и неврохирургия) за извършване на ендоваскуларна терапия при острия мозъчен инфаркт, който по статистика в страната е сред най-тежките социални заболявания – втора причина за смъртност на населението и първа причина за инвалидизация. В центъра ще се обучават и специализанти по рентгенология за извършване на терапия на съдовата патология в периферията, както лечение на злокачествени заболявания на черния дроб, бъбреците, матката, простатата и други. Общият планиран ресурс е 6.4 млн. лв. с период на изпълнение 2021-2023 г.“, пишеше още в проекта на ГЕРБ.
Вицепремиерът Пеканов поясни, че е предвидено и стартиране на процедура по изграждане на система за спешна помощ с използване на въздушен транспорт, като закупуването на хеликоптери и всичко необходимо за функционирането на системата ще се покрие от Плана за възстановяване и развитие.
„В допълнение на това, търсим варианти и за включване в Плана на система за оказване на бърза помощ по въздуха, за да не бъдем последната страна в Европа без такава и пациентите да получават съвременна и квалифицирана спешна медицинска помощ в рамките на т. нар. златен час с последващо транспортиране на пациенти и пострадали при необходимост, от и до всяка географска точка на страната“, коментира министър Пеканов.
Според здравният министър д-р Кацаров строук центровете могат да започнат да функционират през 2023 г., а спешната помощ по въздуха – от 2024 г.