Петък, 07 Февруари 2025
07
февр
 

Над 82% от лекарствата с рецепта у нас се отписват в Системата за верификация

Петък, 07 Февруари 2025 | 17:23:27


Фалшифицираните лекарства представляват все по-голям риск в световен мащаб. За да се предотврати навлизането и разпространението на фалшифицирани лекарства в законната верига на лекарственото снабдяване в Европа, на 9 февруари 2019 г. стартира процесът

Фалшифицираните лекарства представляват все по-голям риск в световен мащаб. За да се предотврати навлизането и разпространението на фалшифицирани лекарства в законната верига на лекарственото снабдяване в Европа, на 9 февруари 2019 г. стартира процесът по верификация на лекарствата в изпълнение на Европейска директива за борба с фалшифицираните лекарства 2011/62/ЕС и Делегиран регламент (ЕС) 2016/161. Това е най-мащабният публично-частен проект в Европа и България в полза на безопасността на пациентите, съобщиха от Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ).

Вече шеста година Българската система за верификация на лекарствата – първата национална електронна система в лекарственото снабдяване, работи стабилно като част от единната Европейска система за верификация на лекарствата. Основната цел на верификацията е да се гарантира автентичният произход на лекарствените продукти на всеки етап във веригата на лекарственото снабдяване.

Аптеките, болничните аптеки и търговците на едро са свързани с Българската система, което им дава възможност да верифицират и отписват всяка опаковка лекарствен продукт, отпускан по лекарско предписание. Надлежното отписване на опаковките лекарствени продукти от системата за верификация от магистър-фармацевтите предотвратява нарушения във веригата на лекарственото снабдяване. „През изминалата година постигнахме пълно използване на капацитета на Системата, която доказа своята стабилна работа и надеждност въпреки увеличения обем трансакции. НЗОК въведе регулярна употреба на Българската система за верификация на лекарствата като част от процеса на ефективен контрол при използване на обществения ресурс за реимбурсираните лекарства“, каза Илиана Паунова, изпълнителен директор на БОВЛ.

В България към декември 2024 г. 260 притежатели на разрешение за употреба на лекарства качват данните за своите лекарствени продукти в Системата за верификация на лекарствата. Броят на качените продуктови кодове е за 6804 лекарствени продукта. Общо 2950 аптеки, 204 болнични аптеки и 161 търговци на едро са свързани към Системата. Всяка седмица се изпълняват средно 4,5 млн. трансакции.

През 2024 г. средно 82,3% от лекарствените продукти по лекарско предписание в България се отписват в Системата за верификация спрямо 56% през 2023 г., каза още Илиана Паунова. Това е показателят „активност“, който през последното тримесечие на 2024 г. надхвърля 85%. Основният фактор за подобряване на активността е изискването за успешно отписана опаковка в Системата за верификация с оглед процеса на реимбурсиране. Според промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина лекарствата по лекарско предписание, на които не е проверена автентичността и не е дезактивиран уникалният идентификационен код в Системата за верификация, не се заплащат от НЗОК.

Приоритетите на БОВЛ през 2025 г. са запазване на стабилната работа на Системата, подкрепа и съдействие на потребителите и достигане на активност на аптеките над 90%. Основен принцип в успешната работа на екипа на БОВЛ са сътрудничеството и редовната комуникация с институциите и с всички участници във веригата на лекарственото снабдяване – производители, аптеки, болнични аптеки, търговци на едро, както и активната подкрепа от страна на организациите, учредители на БОВЛ, декларират от организацията.

Организациите, учредители на БОВЛ, които са и членове на Управителния съвет на организацията, са: Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM), Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФармА), Българската асоциация на търговците на едро и дребно с лекарства (БАТЕДЛ), Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) и Българският фармацевтичен съюз (БФС).



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
VQ#G


Всичко за коронавируса
Още новини
Антибактериални повърхности за възстановяване на увредена костна тъкан разработват български учени
07.02.2025 16:55:31

Антибактериални повърхности за възстановяване на увредена костна тъкан разработват български учени

Антибактериални повърхности с приложение при възстановяване на увредена костна тъкан разработват ...

Къде да намерим информация какви ваксини има детето ни?
07.02.2025 16:27:51

Къде да намерим информация какви ваксини има детето ни?

Къде може да бъде намерена информация за поставените ваксини на дете? Това е въпросът на седмицат ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...