Мозъчносъдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност по целия свят и България не прави изключение – страната ни е на едно от първите места в това отношение, сочат данни на Министерството на здравеопазването. Годишно у нас се регистрират около 82 398 случая на мозъчносъдови заболявания. От тях 35 311 са с мозъчен инсулт, а 7 175 завършват с летален изход. Тези, които преживяват мозъчния инсулт, са с различна степен на инвалидност, която при 10% от пациентите е тежко изразена и изисква допълнителни грижи и помощ от семейството, близките и обществото. От преживелите мозъчни инсулти 25-50% имат говорно-речеви нарушения, като при половината от тях тези инвалидизиращи нарушения остават трайни, сочи още информацията на здравното ведомство.
Тази година Световният ден за борба с инсулта – 29 октомври фoкусира вниманието върху спешната нужда от действия за превенция на мозъчносъдовите заболявания, като насочва вниманието на обществото към това да разпознава първите симптоми на мозъчен инсулт и бързите мерки ,които трябва да се предприемат в тези случаи. Мотото на кампанията – „Не бъди единият от четиримата“ - #DontBeTheOne е избрано, за да постави акцент върху факта, че според статистиката 1 от всеки четирима е застрашен от инсулт, ако не спазва лекарските препоръки за правилен хранителен и двигателен режим. Кампанията призовава още всеки желаещ да се присъедини към разпространението на информация за заболяването, което може да доведе до по-добра информираност в обществото за опасността от инсулт.
По повод от Световния ден за борба с инсулта – 29 октомври, и Международната седмица на предсърдното мъждене – 18-24 ноември, през последната седмица на месец октомври и през целия месец ноември Национална пациентска организация за трети път ще проведе кампания за безплатни прегледи на пациенти от малки населени места, които са в риск от инсулт и предсърдно мъждене, информираха от НПО. Оттам уточниха, че записването ще става през личните лекари и/или преглеждащите специалисти.
Този тип прегледи стартираха през 2018 година, когато бяха скринирани 427 пациенти от 11 населени места. През месец май 2019 година акцията се проведе за втори път и бяха осъществени прегледи на 301 души от 13 градове и села, отчитат от организацията.
Чрез тези прегледи се цели профилактиката на сърдечносъдовите заболявания и откриването на пациенти с предсърдно мъждене или в риск от възникване на инсулт, подобрение качеството на живот и осигуряването на дългосрочен и по-качествен контрол на заболяването, обясняват от НПО..
Освен безплатни скрининги на пациенти в риск, са предвидени и информационни активности в интернет сайта на организацията www.npo.bg и в официалната й фейсбук страница, където ще се обърне специално внимание на важността от познанията за мозъчносъдовите заболявания, необходимите стъпки, които трябва да се предприемат, ако някой получава инсулт и какво да се направи, докато му се окаже медицинска помощ.
В „Св. Анна“ възстановиха напълно пациенти с масивен инсулт вследствие на запушена сънна артерия
20.06.2019 12:33:01 Надежда НеноваВ УМБАЛ Бургас върнаха живота на жена след инсулт
22.05.2019 14:27:49Всеки ден 158 българи получават инсулт
12.03.2019 10:28:20