Общият брой на издадените електронни бели рецепти през мобилното приложение еRx надхвърли 1.2 млн., сочат данните от Националната здравноинформационна система (НЗИС). Средно на ден през приложението се генерират над 2 800 рецепти от лекари, зъболекари, фелдшери и ветеринари. eRx бе разработено и пуснато в експлоатация от Информационно обслужване в началото на март 2023 г., за да улесни медицинските лица в издаването на електронни рецепти, в случаите, в които нямат достъп до компютър с медицински софтуер. За сравнение, общият брой на издадените бели рецепти за периода надхвърля 6,5 млн., което означава, че почти всяка 6 рецепта е генерирана през мобилното приложение.
Чрез еRx лекарите могат да изписват електронни рецепти по всяко едно време и от всяко място. Издадената рецепта се записва в НЗИС и става част от електронното здравно досие на пациента.
„eRx облекчава значително пациентите и медицинските лица при домашни посещения, особено в трудно достъпните райони“, каза Бранимир Петаков, ръководител отдел „Мобилни приложения“ в Информационно обслужване. Лекарите могат да видят статуса на издадените от тях рецепти през eRx и да разберат дали са активни, изпълнени или отказани, добави той. По думите му приложението е сред най-иновативните специализирани медицински продукти в Европейския съюз. Анулираните рецепти са едва 4 090 или под 0.3% от общо издадените, което доказва неговата функционалност и лесна употреба, каза още Петаков.
До този момент безплатното приложение за издаване на бели рецепти е изтеглено над 52 000 пъти от App Store и Google Play. За последния месец eRx е използвано активно от 25 000 медицински специалисти. Екипът на Информационно обслужване е в постоянна комуникация с представителите на съсловните организации, които използват приложението и дават регулярна обратна връзка за надграждане на функционалностите му и по-бърз процес по предписване на лекарствени продукти.
До този момент лекарите са създали над 41 000 шаблона на рецепти, което ги улеснява максимално и им спестява съществено време при изписването на рецепти. Приложението работи и в офлайн режим, което означава, че рецепта може да се издава без интернет свързаност. Тя се запазва в локалната памет на мобилното устройство на медицинския специалист и когато връзката с интернет бъде възстановена, рецептата се изпраща към НЗИС. Тя веднага попада в електронното здравно досие на пациента и може да бъде изпълнена от всяка една аптека, което спестява огромно време и разходи на лекарите и гражданите.
Тия малоумници от Информационно обслужване не могат две седмици да дадат отговор защо зацикля приложението при смяна на телефона и преинсталиране на приложението.
Траур е обявен днес в украинския град Запорожие в памет на 13-те загинали граждани при вчерашната руска атака. Това съобщи председателят на Запорожката областна военна администрация Иван Фьодоров в приложението "Телеграм". Фьодоров алармира, че броят на пострадалите е вече 113. От тях са хоспитализирани 59 души, като десетина са в тежко състояние. Сред пострадалите има и 13-годишно дете. Издирвателно-спасителната операция е приключила през нощта, се посочва в съобщението на областния управител. В града продължава работата по ликвидирането на последствията от вчерашния удар. До момента са били регистрирани 160 сигнала от частни лица за нанесени щети на имоти. МИРНИТЕ СЪВЕТСКИ БОМБИ НА КРЕМЪЛСКИТЕ ИЗРОДИ!
Пич, не си ти , който ще ми казва кое е законно, кое е незаконно , и стига си плашиш с разни “адовкатчета”, четеш ли добре , а “докторче” ?! Лекарската професия е СВОБОДНА професия и сам си определям как ще предписвам лекарства на рецепта, и дали ще вземам хонорар или ще работя pro bono ! Нямам нужда от някакъв с лапач на мръвки от БЛС да ми казва какво да правя ! Тъй че си затваряй устата , работи си и се страхувай ако щеш и от сянката си, аз стм свободен човек в свободна страна !
Колеги, това е незаконно, защото нямате преглед и амбулаторен лист с подписа на пациента. При евентуален летален случай със или без връзка с изписването на сляпо, утре хитри, нагли адвокатчета ще ви съсипят както и роднините. Също и чичките от ИАМН, Да не си хапете глутеусите утре. Пациентът се преглежда ,взима му се дължимия хонорар и чак след това изписвате каквото сте преценили. Услугите за плебса ще ви струват скъпо с това де факто незаконно приложение от гледище на добрата лекарска практика, НРД и още какво ли не действащо в момента в правния мир.