Понеделник, 23 Декември 2024
15
авг
1
 

НЦЗПБ: При съмнение за Западнонилска треска се обърнете към личния лекар

80% от инфектираните хора не проявяват симптоми, 20% развиват заболяване, припомнят експертите

Четвъртък, 15 Август 2024 | 12:06:43
1

От началото на годината в България няма регистрирани заболели от Западнонилска треска (WNV), но е много вероятно да има скрити форми на инфекцията или такива, които не се диагностицират правилно, съобщават от Националния център по заразни и паразитни б

От началото на годината в България няма регистрирани заболели от Западнонилска треска (WNV), но е много вероятно да има скрити форми на инфекцията или такива, които не се диагностицират правилно, съобщават от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

Според експертите за това говорят многобройните случаи на инфекцията докладвани в редица европейски и съседни балкански страни - Гърция, Италия, Албания, Испания, Румъния, Унгария, Франция, Австрия, Сърбия, Хърватска.

Пътуващи в засегнатите райони, както и лица у нас с данни за ухапване от комари и проявили симптоми, характерни за заболяването Западнонилска треска, трябва да се обърнат към своя личен лекар, с цел поставяне на своевременна и точна диагноза, препоръчват от центъра.

При съмнение за Западнонилска треска клиничните материали за изследване трябва да се изпращат в НЦЗПБ, обясняват от там.

Експертите припомнят, че инфекцията с Вирусът Западен Нил (WNV) е трансмисивно заболяване, което се  предава чрез ухапване от заразени комари. Повечето случаи възникват в периода между месеците юли и септември във връзка с активността на живия преносител - комара.

80% от инфектираните хора не проявяват симптоми. При около 20% от тях се развива Западнонилска треска (WNF), характеризираща се с главоболие, неразположение, треска, болки в мускулите, повръщане, обрив, умора, болка в очите, увеличени лимфни възли.

При по-малко от 1% от заразените инфекцията може да протече като заболяване засягащо нервната система (Западнонилски енцефалит, менингит или полиомиелит). Рискови фактори са напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и др.

Времето от ухапването до проявата на симптоми (инкубационния период) е от 3 до 14 дни.

WNV се среща в Африка, Европа, Близкия изток, Северна Америка и Западна Азия. Вирусът Западен Нил (WNV) обикновено се предава на човек чрез ухапване от заразени комари (род Culex), а комарите се инфектират  от заразени птици. Комарите разпространяват вируса (вектори), а птиците са негов резервоар. Хората се считат за “задънена улица‘ в еволюцията на вируса, защото за разлика от птиците, не могат да предадат вируса при последващо ухапване от комар. Вирусът може да  се предаде единствено от човек  на човек при кръвопреливане или трансплантация на органи. Инфектирана майка също може да зарази своето дете при бременност, раждане и кърмене.

Диагнозата са поставя чрез изследване на кръв или ликвор за специфични антитела, PCR, клетъчна култура. Няма специфично лечение на заболяването. Прилага се поддържаща терапия. Антибиотиците не лекуват вируса.

Няма и разработена ваксина за борба с вируса при хората.

Хората  заразени с WNV развиват доживотен имунитет срещу повторно заболяване. При лица с нарушена имунна система или с подлежащи заболявания имунната защита може да отслабне във времето.

Предпазните мерки, които хората трябва да предприемат основно включват използването на лични предпазни средства, които да намалят опасността от ухапване от комари - мрежи за комари, носене на облекло в светли цветове, което покрива голяма част от тялото, използването на репеленти срещу комари особено от късния следобед до вечерта, когато активността им е най-висока. използването на уреди и препарати за домашна дезинсекция.

Тъй като вирусът може да се предава чрез кръв и трансплантирани органи, хората, които наскоро са били диагностицирани с инфекция с вируса  Западен Нил, не трябва да даряват кръв или костен мозък в продължение на 120 дни след заразяването, предупреждават от НЦЗПБ.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
MgfR

ВЪПРОС 19.08.2024 10:37:37

Моят личен лекар не е бил на Нил. Какво да правя


Всичко за коронавируса
Още новини
15-годишно момиче се нуждае от помощ за възстановяването си
23.12.2024 17:23:45

15-годишно момиче се нуждае от помощ за възстановяването си

Състезателка по самбо остава парализирана след падане на състезание, нуждае се от помощ, съобщава ...

Намаляване на бюрокрацията и ускоряване на процедурите за пускане лекарства на пазара обмислят здравните министри от ЕС
23.12.2024 16:39:00

Намаляване на бюрокрацията и ускоряване на процедурите за пускане лекарства на пазара обмислят здравните министри от ЕС

Министерският съвет одобри резултатите от редовно заседание на Съвета на Европейския съюз по зает ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...