От днес остават без важно лекарство над 200 пациенти с ХИВ, които се проследяват и лекуват в най-голямото у нас Отделение за придобита имунна недостатъчност в столичната СБАЛИПБ „Проф. Иван Киров”. За това алармират от Националната пациентска организация. Оттам уточняват, че става въпрос за медикамента Долутегравир, който е от ключово значение за лечението на тези болни.
„Това е факт след два частично провалени търга за лекарства за ХИВ на Министерство на здравеопазването. Сагата започва на 20.12.2019 г., следват две прекратявания на позицията за конкретния медикамент и така се стига до ситуацията, в която се поставя под риск терапията на немалка част пациенти с ХИВ.
Това не е първият случай, в който заради административни пречки се компрометира лечението на ХИВ-позитивни у нас. За съжаление, пациентската общност е силно стигматизирана и поради спецификата на заболяването не може да заяви публично трудностите, които среща, както и да декларира публично проблемите с недостига на лекарства. Така създадената ситуация за пореден път показва колко рискови са ходовете на Министерство на здравеопазването по отношение на обществените поръчки за осигуряване на лекарствата за ХИВ“, се казва в писмото.
Според НПО липсата на механизъм за реакция в ситуации на криза като тази означава, че снабдяването с медикаменти е поставено под въпрос при всеки възникнал подобен при я провеждането на търг.
„За съжаление, създаденият оперативен резерв от медикаменти със средства от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария, не се поддържа“, коментират още от пациентската организация. Оттам изразяват мнение, че единствената алтернатива до обявяването на нова обществена поръчка за медикамента е да се закупят опаковки от Министерство на здравеопазването или всеки център за ХИВ на стойност до 30 000 лева, които да се дават на пациентите насипно (по няколко таблетки).
От НПО посочват, че кризата вероятно ще продължи до края на юли 2020 г., а лечението на пациентите ще продължи, но за целта те ще трябва да посещават отделението по ХИВ на няколко дни, за да получават насипно таблетките. Алтернатива за част от пациентите може да бъде смяна на терапията, но това също не е подходящо, особено за онези от тях, при които тази терапия е ефективна и работеща.
Кризисната ситуация възпрепятства и тримесечното изписване на медикамента за пациенти в стабилно състояние, допълват оттам.
На въпрос на Zdrave.net, свързан с осигуряването на лекарството за пациенти с ХИВ, от МЗ увериха, че търсят бързо решение на проблема.
"След проведени две поредни обществени поръчки за осигуряване на лекарствени продукти по реда на Наредба № 34 от 2005г. единственият участник по посочената позиция е отстранен заради неизпълнение на изискванията на ЗОП.
С цел осигуряване на непрекъснатост на лечението на пациентите с ХИВ/СПИН с Долутегравир бяха осигурени достатъчно количества чрез дарение от притежателя на разрешението за употреба. Освен това бяха преразпределени и налични количества от лечебни заведения с по-голяма наличност от медикамента.
Министерството на здравеопазването поддържа непрекъснат контакт с лекуващите лекари - специалисти по инфекциозни болести. Предприети са действия нови количества от лекарствения продукт Долутегравир да бъдат осигурени по реда на ЗОП. В ход е обявяването на нова открита ускорена процедура за възлагане на обществена поръчка", съобщиха от МЗ за Zdrave.net