Над 306 млн. лв., или 8,6% от бюджета на НЗОК за болнична помощ е очертаващият се недостиг за ноември месец. Това каза пред журналисти директорът на дирекция „Бюджет и финансови параметри“ в Здравната каса Ганка Аврамова. По думите й в случай, че при очакваното изпълнение на бюджета за лечебните заведения има над 3% преразход към 31 декември, трябва да се предприемат действия за преговори между НЗОК и БЛС за намаляване на цените на клиничните пътеки.
„Така е разписан текстът в чл. 371 от НРД. Ние докладвахме на Надзорния съвет, че след като приеме анализа за изпълнението на бюджета на НЗОК до 30 септември ще изпратим писма до БЛС и БЗС с данните от отчета за техните дейности. Специално за болнична помощ ще напомним за текста в НРД, чието действие не е спряно от ВКС, и ще проведем срещи с тях. След тези срещи Надзорният съвет трябва да вземе решение за компенсиране на средствата от болнична помощ, като си дава сметка, че неплащането за 9 месеца на надвишените индикативни стойности позволява на лечебните заведения да заведат съдебни дела срещу Касата. Имайки предвид тази хипотеза – Касата да не изпадне в ситуация да бъде затрупана едновременно от съдебни дела, Надзорът днес взе принципно решение, че в рамките до края на годината ще започне поетапно заплащане на надвишената стойност“, обясни Аврамова.
Надзорният съвет е взел решение да коригира условните бюджети за второ и трето тримесечие на 2024 г. за лекарствени продукти от основна група Б до размера на установеното нарастване лекарствата за лечение на сърдечносъдови заболявания с повишено на 100% ниво на реимбурсиране от 1 април 2024 г. Съгласно решението условните бюджети за лекарствени продукти за основна група Б за тримесечие се увеличават с 12 260 310 лв. (общо с 24 520 620 лв.).
От резерва за лекарства се полагат общо 24,83% или 59,295 млн. лв. „Имайки предвид, че Надзорният съвет вече е освободил 21 млн. лв. за обработката на рецепти в аптеките, за група Б са определени допълнително 6,3 млн. лв. от резерва, а другите 18 млн. лв. ще дойдат от преизпълнението на приходите от здравноосигурителни вноски и трансфери от МФ“, каза Аврамова.
Нужните средства за заплащане на болнична помощ през ноември пък ще бъдат взети от резерва, (в който след заплащането на лекарствата остават 209 млн. лв.), от преизпълнението на приходите от здравноосигурителни вноски и трансфери, което е в размер на 93 млн. лв., както и от перото за заплащане по системите за социална сигурност, в което са реализирани икономии.
Според управителя на Здравната каса Станимир Михайлов причината за недостига е в увеличения обем дейност на болниците. „След решението на КС, с което финансовите лимити на болниците бяха обявени за противоконституционни, ръстът на дейността в болнична помощ е 9,6% спрямо първите три месеца на годината“, каза той.
„За периода 1-30 септември 2023 г. и периода 1-30 септември 2024 г. има ръст на 116 000 хоспитализации през 2024 г., като по-голямата част от тях са амбулаторни процедури“, допълни Аврамова.
По отношение на ПИМП и СИМП Ганка Аврамова каза, че до края на годината ще бъдат изпълнени бюджетните показатели, а в МДД ще има остатък от 10 млн. лв., които са в резултат на неизползвани изследвания за детско и майчино здравеопазване.
Михайлов коментира и проекта на бюджет на НЗОК за 2025 г., според който парите за здравеопазване ще са с 13% повече. „Проведени са предварителни срещи с БЛС, БЗС и БФС, но не за да обсъждаме конкретни числа, а за да чуем тяхното мнение във връзка с конструирането на бюджета. Търсим баланса и се стремим да запазим съотношението миналата година по разходите“, каза той.
Кога ли Михайлов ще се усети как Ганка го пързаля. Както изпързаля всички предишни управители
Га но Га ноооо пак си си умрела лисица само че сега заспала
Ганка много щастлива ! Друго си е управителя да е мъж, каквито и глупости да говори все тая. Като знаем Румяна Тодорова, какво я правеше, знаейки капацитетът и.
Тя червената кака каква стока беше, няма що!