Отчетената, но незаплатена дейност на болниците, извършена през 2024 г., ще бъде изплатена със средствата, определени за болнична помощ за април – август 2025 г. (месец на плащане май - септември), реши Надзорният съвет на НЗОК на заседанието си, проведено на 10 април. Припомняме, че отчетената и одобрената, но не и заплатена дейност на лечебните заведения бе на стойност 146 млн. лв., като основната причина за това беше решението на Конституционния съд, с което лимитите в болнична помощ бяха обявени за противоконституционни.
Предстои директорите на РЗОК да разпределят средствата по болници и да предложат разпределението за одобрение на Надзорния съвет.
На последното си заседания надзорниците са одобрили и проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 10 от 2009 г. за условията, реда, механизма и критериите за заплащане от НЗОК на лекарствени продукти, медицински изделия и на диетични храни за специални медицински цели и на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия за хората с увреждания, договаряне на отстъпки и възстановяване на превишените средства при прилагане на механизъм, гарантиращ предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК.
Предложени са нови разпоредби, с които се допълват условията и реда за сключване на индивидуални договори с търговците на дребно, предоставящи помощни средства, приспособленията, съоръженията и медицинските изделия за хората с увреждания (ПСПСМИ) и РЗОК.
„С въвеждането на новите разпоредби ще се ограничи възможността за сключване на договори от директора на РЗОК с търговците на дребно за предоставяне на ПСПСМИ/ ремонти, извършили нарушения, за които е предвидена санкция „прекратяване на договор“, в резултат на извършени нарушения при изпълнение на индивидуалния договор. С цел гарантиране на правата и интересите на хората с увреждания са предложени за въвеждане условия, на които търговците на дребно следва да отговарят, за да бъде сключен индивидуален договор с РЗОК.
Въвежда се изискването на търговеца на дребно да не е наложена и влязла в сила заповед за санкция „прекратяване на договор“ по време на действието на предходни договори през последните 3 години, включително на свързани с него лица по смисъла на Търговския закон. Предлага се и въвеждането на нова разпоредба относно случаите, в които по време на действащия договор влезе в сила санкция „прекратяване на договор“, по отношение на предходен договор със същия изпълнител. В тези случаи от страна на РЗОК ще се прекратява едностранно сключения договор, считано от датата на влизане в сила на санкцията.
По отношение на лекарствените продукти, в Наредба № 10 от 2009 г. има необходимост от специални разпоредби относно условията и реда за заплащане на лекарствени продукти по лекарско предписание за домашно лечение на остри инфекциозни заболявания и антибиотици на деца до 7-годишна възраст и за антинеопластични лекарствени продукти, прилагани при базова химиотерапия за лечение на злокачествени заболявания, включени в пакета здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, и прилагани в условията на болнична медицинска помощ.
"В приложение към закона изчерпателно са изброени международните непатентни наименования, към които могат да принадлежат въпросните лекарствени продукти. С оглед осигуряване на бърз достъп на пациентите до лекарствени продукти, които са с ново международно непатентно наименование, специалните разпоредби в Наредба № 10 от 2009 г. следва да регламентират изрично правило, че лекарствените продукти за домашно лечение на територията на страната за остри инфекциозни заболявания, в т.ч. и антибактериални лекарствени продукти, предписвани по лекарско предписание при деца до 7-годишна възраст, които са с ново международно непатентно наименование (INN), и които се включват в Приложение № 1 на Позитивния лекарствен списък през дадена календарна година, започват да се реимбурсират от НЗОК през същата календарна година, веднага след подаване на заявление за заплащане, а не от следващата календарна година, каквото правило е регламентирано за останалите лекарствени продукти с нов INN. Това правило е под условие и се отнася само за случаите, в които в закона за бюджета на НЗОК за дадената календарна година, през която продуктите се включват, са предвидени средства за заплащането им", уточняват от Здравната каса.
В случай, че в закона за бюджета на Касата за съответна година е предвидено заплащането от НЗОК на лекарствени продукти, принадлежащи към изчерпателно изброени в бюджетния закон международни непатентни наименования, каквито са антинеопластични лекарствени продукти, прилагани при базова химиотерапия за лечение на злокачествени заболявания, за тези от тях, които са с нов INN, не се прилага действащото в наредбата правило, че се заплащат от следващата календарна година. Заплащането на тези лекарствени продукти започва от 1-во число на месеца, следващ месеца на включването им в Позитивния лекарствен списък, ако е подадено заявление не по-късно от 24-то число на месеца на включването. Лекарствените продукти, които не са с нов INN, ще се заплащат от общия ред, предвиден в действащата Наредба №10 – от 1-во или от 16-то число на месеца, следващ включването му в ПЛС.
Всички решения на Надзора може да видите тук