Ръководството на УМБАЛ „Св. Екатерина“ отрече твърденията на началник отдела „Лекарства и контрол по отпускане“ в НЗОК Павлина Иванова, че не е подавано заявление към Здравната касата за аортна клапа за починалата в болницата пациентка.
„Във връзка с изявлението на НЗОК, че не сме подали заявление за разрешение за поставяне на транскатетърна клапна протеза, Ви информираме, че пациентката е била в процес на довършване на изследванията, по изискванията на НЗОК и на комисията в болницата, състояща се от трима професори – проф. д-р Юлия Джоргова, проф. д-р Диана Трендафилова, проф. д-р Димитър Петков и съгласувано от проф. д-р Генчо Начев, дмн – национален консултант по кардиохирургия“, пише в отворено писмо ръководството на болницата.
В писмото се уточнява, че в момента има подадени 6 заявления от дата 04.04.2018 г., за които днес е получено разрешение. „В други случаи при подадени от нас заявления в периода между 21.11.2017 - 04.04.2018, сме чакали разрешение 58 дни за един пациент, 51 дни за трима, 48 дни за 6 пациенти, 42 дни за 22 пациенти, 29 дни за 4 пациенти и 17 дни за 5 пациенти, от което се вижда, че нито един случай не е бил решен своевременно“, пишат от болницата.
В писмото се отрича и твърдението на представителите на Касата, че по време на извършената в болницата проверка са открити множество нарушения.
„Съгласно протоколите от проверката е установено едно единствено и то формално нарушение, че ехокардиографията е с липса на подпис от сертифицирано лице. С това се внушава, че лечението е проведено от некомпетентни лекари и това е едва ли не причината за смъртта на пациентката. В действителност в лечението са участвали едни от най-големите експерти в кардиологията, признати не само в България, като проф.д-р Юлия Джоргова и проф. д-р Диана Трендафилова“, пишат от ръководството на „Св. Екатерина“.
„По повод констатацията, че са получени неоснователно суми и искането на Касата за възстановяване на 420 лв. (внушение, че се източва Касата) за ехокардиографията, държим да отбележим, че общо за пролежани 7 дни сме вложили в лечението 6058 лв., в т.ч. 3007 лв. за лекарства и консумативи, за което сме получили от НЗОК до момента 1320 лв., съгласно клиничната пътека“, допълват още там.
Според ръководството на „Св. Екатерина“ с този случай НЗОК се стреми да избегне дискусията за извършена мащабна ценова реформа, въведена от 01.04.2018 г., но изнесена на сайта на НЗОК на 03.04.2018 г., и да я пренасочи към един конкретен случай, вместо да даде обяснения и указания как да се действа, как да се покрива разликата, тъй като всички държавни болница имат договори по обществени поръчки. „Бяха въведени значителни корекции надолу в цените на медицинските изделия, без да бъдем до ден днешен официално известени. Никой от НЗОК не излезе в публичното пространство или по служебен път да обясни какви са мотивите и да даде указания“, пишат ръководителите на лечебното заведение.
В писмото се заявява, че държавните болници са поставени в изключително тежка ситуация, тъй като те работят по сключени преди ценовата реформа договори с доставчици. „При инвентаризацията към 01.04.2018 г. в нашите складове сме получили и заприходили (фактурирани) медицински изделия, чиято реимбурсна цена на НЗОК е намалена, от което болницата е на минус с 186 000 лв. Препоръчва ни се да направим нови обществени поръчки за доставка на по-евтини изделия, без да се отчита, че ще ни трябват минимум 3 месеца за провеждане на обществени поръчки за доставка на изделията на по-ниски цени“, пише в отвореното писмо.
В резултат на това, ръководството на болницата не се наема да гарантира какво ще се случи в листата на чакащи пациенти за това лечение, тъй като до момента няма решение за финансиране на разликата в цената, отбелязват от там.
„Св. Екатерина“ не е подавала заявление към Касата за аортна клапа за починалата пациентка
30.04.2018 14:07:10НЗОК проверява случая с починалата пациентка в „Св. Екатерина*
26.04.2018 17:32:35Намалението на цените на медицинските изделия трябва да е за сметка на фирмите, не на пациентите
26.04.2018 15:26:38 Полина Тодорова