НЗОК не превежда средства на лечебни заведения, които имат задължения към НАП и Агенция "Митници“. За това алармират от Българския лекарски съюз, като посочват, че сигналите за проблема са получени от редица Регионални лекарски колегии. Рестрикцията е с цел повишаване събираемостта на НАП и Агенция Митници и е следствие от влизането в сила на решение на Министерски съвет 593 от 20.07.2016 г., но притеснява силно съсловието.
В становище, изпратено до премиера, Министерски съвет, Министерство на здравеопазването и всички други институции, имащи отношение към решението на Министерски съвет, от БЛС посочват, че са обезпокоени от наложената в последните два месеца практика за забрана за извършване на плащания от страна на НЗОК към лечебните заведения, сключили договор със здравната каса и имащи неразплатени задължения към държавния бюджет.
Според съсловната организация, налагането на забрана за плащане от страна на НЗОК към лечебните заведения е недопустимо. Водещите причини, които се посочват в становището, са невъзможността болниците да извършват основната си дейност, тъй като се финансират основно от НЗОК. В откритото си писмо от БЛС припомнят, че средствата в бюджета на касата са целеви, внасяни от българските граждани за здравно осигуряване и възнагражденията за работни заплати, осигуровки, консумативи, медикаменти и всички други спомагателни дейности на болниците са пряко свързани с плащанията по договора с НЗОК. От там припомнят и че в НРД 2017 няма предвидена забрана за заплащане на дължимите суми към изпълнител на медицинска помощ по договор. Също така се отбелязва факта, че съгласно рамковия договор плащанията за извършена дейност от НЗОК към лечебните заведения се превеждат до 30-то число на месеца, което ги поставя в невъзможност да заплатят дължимите вноски до 25-то число на съответния месец, както са изискванията по Кодекса за социално осигуряване.
В становището си от БЛС изразяват своето притеснение, че неплащането на дължимите за изработени медицински дейности суми от НЗОК към лечебните заведения може да доведе до временно или постоянно прекратяване на дейността им и да постави под заплаха конституционното право на българските граждани на достъп до медицинска помощ.
По тази причина съсловната организация предлага решението на Министерски съвет в този му вид да не се прилага за НЗОК, така както от неговото изпълнение са изключени Народното събрание и съдебната власт.
"Разбираме необходимостта НАП и Агенция Митници да обезпечат събираемостта на вземанията. За целта предлагаме да се даде разумен срок на болниците-длъжници към бюджета, в който да се покрият натрупаните задължения или да се изготви погасителен план, осигуряващ както погасяването на задълженията, така и функционирането на болниците”, посочват от БЛС в становището си до отговорните институции.
С пълното становище на БЛС може да се запознаете тук.
А може би НЗОК не превежда средства на лечебни заведения, които имат задължения към НАП и Агенция "Митници“, за да изплати задълженията си към чуждестранни фондове и каси!
Въпросното решение на Министерски съвет е от 20.07 2016 г. Къде спа БЛС до сега???? И нали всичко по времето на Семерджиев беше по мед и масло, как сега изведнъж некадърното за нищо ръководство на лекарския съюз не разбра какво става,или бяха заети с уреждане на личните си интереси и да крепят месец след месец високите заплати, докато им свърши мандата? Лицемерно е това поведение,или ако ползваме класиците това е СМЕШЕН ПЛАЧ!
Защо само болниците се визират в статията! Същото се отнася за много колеги ОПЛ, които също не си получиха преводите този месец, при това често заради незначителни задължения!
това с митниците е ясно - трябва да забранят и на персонала от тези заведения да напуща границата, докато не си платят