Морбили се завръща и това е особено опасно. Броят на случаите се увеличава всяка година от 2021 г. насам на фона на спада в имунизационното покритие по време и след COVID пандемията. За това алармират от СЗО, УНЦЕФ и инициативата GAVI в общо изявление по повод Световната имунизационна седмица, която започна вчера и ще продължи до 30 април.
По последни данни случаите на морбили са достигнали приблизително 10,3 милиона през 2023 г., което е увеличение с 20% в сравнение с 2022 г.
Организациите предупреждават, че тази възходяща тенденция вероятно ще продължи и през 2025 г., тъй като броят на огнищата се увеличава в целия свят.
През последните 12 месеца 138 държави са съобщили за случаи на морбили, като в 61 са били налице големи или разрушителни огнища – най-големият брой, наблюдаван за всеки 12-месечен период от 2019 г. насам, сочат данните.
Организациите алармират за няколко притеснителни фактори, които поставят под въпрос успеха на усилията за имунизация като средства за противодействие на нарастващата заплаха от морбили, но и от други ваксинопредотвратими заболявания. Това са дезинформацията, нарастването на броя на световното население, хуманитарните кризи и съкращенията на финансирането за здравеопазване.
През 2023 г. приблизително 14,5 милиона деца са пропуснали всичките си рутинни дози ваксини – това е значимо увеличение на фона на 13,9 млн. пропуснати дози ваксини през 2022 г. и 12,9 млн. през 2019 г., отбелязват експерти.
„Над половината от тези деца живеят в страни, изправени пред конфликти и нестабилност, които са довели до нарушен достъп до основни здравни услуги. Глобалната финансова криза силно ограничава способността ни да ваксинираме срещу морбили над 15 милиона уязвими деца в нестабилни и засегнати от конфликти страни“, коментира изпълнителният директор на УНИЦЕФ Катрин Ръсел.