Системата беше поставена под голямо напрежение и тя има нужда от преструктуриране. Реформа трудно се прави в такава обстановка. Предстои да се извърши промяна в модела на финансиране системата на здравеопазването. Не съм се отказал от това свое намерение, ще търся консенсус, но това ще стане след периода на епидемичната обстановка. Това каза в интервю за БНТ министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
На въпроса дали ще бъде увеличена здравната вноска, той отговори, че първо трябва да оптимизираме системата при този финансов ресурс и след това може да се мисли за увеличаването й.
По отношение на финансирането на болниците по време на извънредната ситуация, министър Ананиев заяви, че те категорично са достатъчно финансирани. „Предприехме извънреден механизъм на финансиране на лечебните заведения, който осигурява нормалното им финансиране при ограничен брой пациенти в извънредна ситуация. Осигуряваме 85% от средномесечния разход и никакви пари няма да се връщат“, заяви министър Ананиев.
„Дълбок поклон пред лекари, медицински сестри, медицински и немедицински персонал в болниците. Те реагираха изключително професионално и благодарение на тях овладяваме тази ситуация“, допълни той.
Министърът уточни, че в дарителската сметка на МЗ са постъпили 4,6 млн. лв., а по DMS сметката – над 450 000 лв. Тези средства се използват основно за апаратура, за предпазни средства, за тестове, за всичко, което е необходимо на лечебните заведения. „Държавата можеше да ги осигури, но това показва, че българинът, в трудни условия, иска да е част от решението на проблема“, каза той.
По думите му здравната система ще издържи. В някои лечени заведения има проблеми, но сме предприели спешни мерки. Там, където е възможно, командироваме медици или изпращаме доброволци. Изпращаме в друго лечебно заведение, увеличаваме броя на спешните медици и линейките“, каза още министърът.
Запитам дали не е изпуснал контрола на ситуация, когато е издавал заповеди, които по-късно е отменял, министър Ананиев отговори: „Ние знаем, че това е ново заболяване, непознато за света. Ние искахме да предприемем най-адекватните и своевременни мерки, за да може да намалим разпространението на това заболяване. В цял свят е така. Даже в един период от време СЗО караше държавите да действат по метода проба-грешка, т.е. да се опитат всички възможни варианти, с които да се намали риска от заболяването. Нормално е понякога да се допуснат такива грешки, но те в никакъв случай не са умишлени, а единствено с цел да запазим живота и здравето на хората."
Попитан защо е говорил Националния оперативен щаб, а не той, министърът отговори, че такива щабове има в почти всички държави. „Най-добре е в този оперативен щаб да бъдат лекари, които имат практика в лечението на такива вирусни заболявания и медици от висок клас. Аз работя прекрасно с щаба, ние винаги координираме нещата, но виждате, че по време на брифингите се задават много медицински въпроси и те имат познанията да им отговорят. Не се чувствам изместен по никакъв начин, защото ние сме непрекъснато заедно“, каза министър Ананиев.
Той допълни, че щаба ще го има дотогава, докато прецени министър-председателят, тъй като е създаден с негова заповед, но най-малко до края на извънредната епидемиологична обстановка. „Наблюдаваме ежедневно разпространението на вируса и няколко дни преди изтичането на обявения период, ще уведомим българските граждани, за да може те да бъдат предварително информирани какво ще правим оттук нататък“, каза министър Ананиев.
В отговор на обвиненията на президентството за демографската криза, министърът заяви, че рязко намалява на детската смъртност, а продължителността на живота се увеличава. „От 2000 г. е намаляла 2 пъти. Особено през последните 2-3 години е осезаемо намалението. През последните две години има увеличение на продължителността на живота на българските граждани с година-година и половина. Разбира се, че са притеснителни раждаемостта и смъртността в страната, но правим всичко възможно да намалим тези показатели, каза още министър Ананиев.
Кире то 95% от болниците хич не видяха "ситуация". В не малка част от останалите се ситуираха за някой лев. Не повече от 10 болници в цялата страна понесоха удара
Докато кадруват дъртофеляци и изкукуригали пенсионери в МЗ, НЗОК и РЗОК, промени не чакайте! Лъжи, укриване на информация, корупция, лицемерие, сплашване, тормоз - тези комунистически методи все още се използват в тези институции. За това пенсионерите са на почит! Изпечени доносници, подмазвачи, интриганти и какво ли още не, само не и да работят. И не очаквайте тези пороци да се изкоренят скоро, защото тази система се управлява ат зависими и корумпирани!!!!!!!!!!!!!!!!
Поредния блъф за толкова години лъжи от това комуне. Циркът и сценарият отдавна се изтъркаха. Но са с бедно въображение или си мислят, че вече сме с деменция и сме забравили . Или те са с деменция и не помнят хронологията на лъжите и манипулациите. Затова го пробутват пак. Докато има балъци, които да дават дарения , то мутрокомунистите никога няма да премахнат Семашко ,нито да плащат труда на лекари и медсестри. До следвашата вълна на инфекции, когато пак ще търсят студенти по медицина да им запушват дупката НЗОК и дупката МЗ в бочковата кочина
Промяната ще се състои в това,че при втората вирусна вълна ще ни хванете за долуподписания да лекуваме неосигурените ви цигани безплатно.
Каква промяна ще стане, каква...?