"Много проблеми са натрупани през годините в общинското здравеопазване, като те са свързани най-вече с демографската криза, със затрудненото финансово състояние и просрочени задължения, както и с недостига на медицински специалисти." Това посочи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев по време на Заключителната конференция за общински мандат 2015-2019 г. на Националното сдружение на общините в България, съобщиха от пресцентъра на МЗ. По думите му тези проблеми се отнасят и за държавните лечебни заведения, но при общинските структури мащабите са доста по-тревожни.
Кирил Ананиев посочи, че от години дебатите в сектора се изчерпват с това, че са необходими допълнителни средства, независимо че разходите за здравеопазване нарастват ежегодно. По тази причина според него трябва да се търсят трайни и последователни законодателни промени, водещи до оптимизиране на системата, закриване на неефективни дейности и структури, въвеждане на адекватни механизми на контрол.
Пред кметовете здравният министър припомни част от мерките, които предприе МЗ през последните месеци за стабилизиране финансовото състояние и по-доброто управление на лечебните заведения. Като примери той посочи Наредбата за утвърждаване на стандарти за финансова дейност, прилагани от държавните и общинските лечебни заведения за болнична помощ и комплексни онкологични центрове, допълнителните средства от МС и МЗ, както и увеличените цените на повече от 120 клинични пътеки. Всички тези действия създават възможност и на общинските болници да получават повече средства, включително и за възнаграждения на медицинския персонал. Министър Ананиев подчерта, че Министерството на здравеопазването разработи проект на Методика за образуване на разходите за персонал и работните заплати на медицинския и немедицинския персонал в държавните и общинските лечебни заведения за болнична помощ.
Относно възнагражденията на медицинските специалисти, работещи в здравните кабинети в училища, детски градини и ясли Ананиев беше категоричен, че този въпрос ще се обсъжда в хода на разработването на проектобюджета за 2020 г.
По отношение подобряването на финансовото състояние на общинските болници и достигането на по-високи нива на заплащане на медицинския персонал, министърът припомни, че МС одобри допълнителни средства по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2019 г. в размер на 20 334 хил. лв., за 71 лечебни заведения, осъществяващи болнична дейност в труднодостъпни и отдалечени райони на страната. Паралелно с това, увеличението на цените на клиничните пътеки през второто полугодие на 2019 г. ще доведе до нарастването на приходите на общинските лечебни заведения с над 6 млн. лв.
Вследствие на предприетите действия от правителството, приходите от лечебна дейност на общинските болници, с източник МЗ и НЗОК, през 2019 г. са увеличени сумарно с близо 40 млн. лв. или 24% ръст спрямо предходната година, което дава възможност за ръст на заплатите на персонала.
„В последните два дни се казаха много неистини от парламентарната трибуна на Народното събрание. Областните болници са кръвоносната система на здравеопазването, общинските болници също имат своето място. Не ми е минавало и през ума да затворя областна болница", заяви здравният министър в отговор на въпрос относно преструктурирането на областните болници в Северозападна България. За пореден път той подчерта проблемите в сектора, като уточни, че се водят преговори с банките, за да бъдат подпомогнати болниците с най-сериозни задължения. „Като министър съм длъжен да осигуря на българските граждани качествено лечение, но трябва да е ясно, че не финансираме структури и сгради, а лечение – реално осъществена дейност. В този смисъл получих и подкрепата на директорите на областните болници във Видин, Враца и Монтана. С тях се разбрахме през следващата седмица заедно да анализираме състоянието на отделните звена в болниците. Няма да закриваме работещи отделения". Това стана ясно още от думите на здравния министър.
По време на форума министър Ананиев покани всички кметове на 15 юли на втора кръгла маса за здравноосигурителния модел, на която министърът ще представи конкретно предложение. "Ще търся консенсус и след постигането му ще внеса предложението си в МС и НС", подчерта още Ананиев.
Снимка: Надежда Ненова
Не ви ли е срам да пишете глупости за мен? Аз съм добър министър на здравеопазването, виждате колко неща подобрих. В следващия мандат на бате ви Бойко, пак ще съм министър.
Пич, ако се погледнеш отстрани ще се увериш, че си просто едно изкукуригало старче на конци. Вземи се в ръце поне сега и давай оставка, за да има шанс системата да се рестартира. Не гони от тук и малкото решили да останат в България. Знам, че ще ти е трудно да признаеш, че не ставаш за нищо и че си една проста пионка, но не оставяй нещата на биологията. Помисли за всички по-млади и не ги обричай.
Не, министрите на здравеопазването за Баце са парцали с които триеш,триеш разходи за здраве и накрая гнусния парцал се изхвърля с шут в канала и ...... взима нова тряпка. A глупаците не се усещат.
Каквото и да измисля министъра истината е че няма лекари.Закриват се болници Вземете Котел .Отдалечен оланински град.Няма дори клинична лаборатория.Какво стана с болницата в Нова Загора -липсват лекари закрити отделения.Това е към 20 000 град.И към по големите градове липсата на лекари се усеща.За какво здравеопазване говорим.Министъра да е наясно че без лекари няма медицина.Да отиде да живее в Котел ( не е в Северозападна България ) и да се лекува
С тоя идиот Бойко се е запътил към края на управлението си. Чудя се всичките ли са за психиатрия или просто ни пробва търпението.
Изкуфял старчок, чакащ с нетърпение да му свърши мандата, за да си харчи парите на някое топло местенце !
Работещи структури а ? Здравеопазването, байно, не е като бакалията. Дори един човек да се нуждае от медицинска помощ за него трябва да работи някаква адекватна за 21 век здравна структура без да му се налага да бие 150 километра или 300 за да стигне работеща структура защото на някой си комунистически икономист му се вижда нерентабилно да се поддържа. Да не говорим за възможни масови бедствия и катастрофи, които изискват ти да имаш здравеопазване не само в големите градове. А както личи тиквокомунистите и Киро Гангрената явно имат готовност да закриват здравеопазването там по уж демографски причини преди наистина да има значим демографски срив, ей така Абе що да даваме пари за тия ,те и без това ще се гътнат и изчезнат. Сега се пита дали там хората ще го позволят
До всеки болен , да има по един лекар .
Смешник!