Четвъртък, 13 Февруари 2025
13
февр
1
 

Министърът: Детските профилактични прегледи ще бъдат дигитализирани с опция за статистическа обработка

Четвъртък, 13 Февруари 2025 | 15:15:37
1

Междуинституционалната  работна  група  с  участие  на  институции, неправителствени организации, медицински и други специалисти със задача да обсъди съществуващите практики за оценка на ранното детско развитие по възрасти

Междуинституционалната  работна  група  с  участие  на  институции, неправителствени организации, медицински и други специалисти със задача да обсъди съществуващите практики за оценка на ранното детско развитие по възрасти и етапи и необходимостта от въвеждане и приложимостта на нов скринингов метод чрез въпросник „Ages and Stages Questionnaires (ASQ-3)" (,,Въпросник по възрасти и етапи“) за подобряване на ранната диагностика и интервенция, отчитане на данните за случаите на изоставане в ранното детско развитие, е отчела невъзможността за прилагане на инструмента поради липса на обща достъпност и приложение сред цялото население (притежаване  на правата за прилагане от частна фирма, необходимост от допълнително заплащане, липса на стандартизиран за българските условия вариант, подходящ за страни с нисък и среден доход). Това казва министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов в отговор на въпрос на депутата от ПП-ДБ Елисавета Белобрадова относно въвеждането на тази "модерна и световно утвърдена система за скрuнинг" в България и включването й в задължителните прегледи от лекари и педиатри.

"Работната група е направила предложение за дигитализиране на Приложението за периодичните профилактични прегледи, извършван от ОПЛ и педиатрите, като допълнителен модул в НЗИС със съответен алгоритъм за статистическа обработка и извършване на ежегоден анализ от НЦОЗА за разкриваемостта на случаите в изоставане в нервно-психическото развитие на основание на получените данни от НЗИС за проведените оценки за психомоторното развие на децата. Между Министерството на здравеопазването и представители на Информационно обслужване, Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България и Българския лекарски съюз е проведена работна среща, на която е разгледано предложението за дигитализиране на Приложението за периодичните профилактични прегледи и включването му като допълнителен модул в НЗИС със съответен алгоритъм за статистическа обработка. Разработката е включена за изпълнение във Фаза 4 на НЗИС", казва министърът.

Той припомня, че през 2021 г. е въведен неонатален слухов скрининг при всички новородени за ранно откриване, диагностициране и насочване за своевременна интервенция на увреждане на слуха. Също така се провежда скрининг на аутизма при деца под 3-годишна възраст в извънболничната медицинска помощ от ОПЛ и педиатрите при провеждането на профилактичен преглед, на базата на резултата от оценката на развитието на всяко дете, До 2023 г. са обучени 150 специалисти (ОПЛ и педиатри) по акредитирана от Българския лекарски съюз (БЛС) учебна програма за ранно отриване на аутизъм със скринингов инструмент (М-СНАT-R/F). Гарантирането на устойчивост на тези дейности ще съдейства и за развитието на консултативната практика на личните лекари и за изграждането на национална система за ранна детска интервенция.

"Чрез Наредба № 26 за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени, са гарантирани медицинските услуги, свързани с акушерска помощ на здравно неосигурени жени и провеждането на масов неонатален  скрининг  за  три  редки  заболявания - фенилкетонурия,  вроден хипотиреоидизъм  и  вродена  надбъбречна  хиперплазия.  С  въведени  промени  в посочената наредба е разширен обхвата на провежданите неонатални скринингови  програми за три нови заболявания - тежки комбинирани имунни дефицити (ТКИД), спинална мускулна атрофия (СМА) и муковисцидоза, които представляват значим здравен проблем. С осъществяването на скрининговите изследвания на всички новородени се гарантира откриването на тези заболявания в ранен, клинично неизявен стадий и позволява стартиране на адекватна и навременна терапия за предотвратяване на последващите усложнения", казва още доц. Кирилов.

Той цитира информация от УНИЦЕФ, според която въпросникът се използва в инициативи за пилотиране на системен подход към ранната детска интервенция и в услугата за патронажна грижа. "Инструментът е лицензиран за използване в България чрез организациите Hestia/ProMetrics, а някои от партньорите на УНИЦЕФ са сключили споразумения с тях и са преминали обучение. Този инструмент е разработен от Университета в Орегон (САЩ), като първите стъпки на разработка са започнали през 70-те години на 20 век, като това е инструмент за скрининr на развитието, предназначен за използване от начални преподаватели и здравни специалисти. Той разчита на родителите като експерти, лесен е за използване, удобен за семейството и създава моментна снимка, необходима за улавяне на закъснения и отбелязване на важни моменти; той е инструмент и за скрининг на развитието, който определя напредъка в развитието на деца на възраст между един месец и 5 ½ години.  Въпросниците са налични на арабски, китайски, английски, френски, испански и виетнамски и отнема 10-15 минути за родителите да попълнят и 2-3 минути за професионалистите за оценка; наличен е и в онлайн формат; използва се срещу заплащане, но информацията за цената не е прозрачна. До момента инструментът Ages and Stages Questionnaires (ASQ) е използван в поне 23 държави с ниски и средни доходи, без да е предоставена конкретика относно регионалното му или глобално приложение. Според класацията на Световната банка, България е държава с по-висок среден доход", уточнява здравният министър.

"Предвид обстоятелството, че инструмент за скрининг е използван в рамките на конкретен проект на УНИЦЕФ, експертната оценка за приложимостта на метода е необходимо да се базира на научни изследвания със стандартизиран за българските условия вариант, предвид и фактът, че стандартизацията на ASQ® З е част от изискванията за използването му, още повече на национално ниво. Правата за използване и прилагане на метода се притежават от частна фирма, което изисква допълнително заплащане от страна на медицинските специалисти за обучение. Обучения на ползвателите се провеждат също само от оторизираните за съответната страна, отговарящи на условията, организации/ институции/ лица. За различните цели, при определени условия се предоставят за ползване отделни материали и /или пакети с материали от инструментариума. За всяко изследвано лице с конкретния въпросник се изисква и предоставяне на информация за резултата. Универсалният скринингов инструмент не може да се използва без да бъде стандартизиран (адаптиран за страната), с висока сензитивност, с висока надеждност и добра специфичност, и да надгражда добрите практики.

В синхрон с препоръките на Световната здравна организация, и предвид значимостта на индивидуалния подход в контекста на цялостната комплексна оценка на развитието на конкретното дете в извънболничната медицинска помощ е резонно да се прави оценка на развитието и простудяване на детето, а не скрининг, и тази оценка е с определена периодичност, която съвпада с периодичността на профилактичните прегледи при децата, извършвани от общопрактикуващите лекари и педиатрите", уточнява доц. Силви Кирилов. 

Пълния текст на отговора на министъра може да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
3EW4

Гост 13.02.2025 16:40:45

ХАХАХАХАХАХА!


Всичко за коронавируса
Още новини
Обучението на медсестрите и акушерките не бива да се намалява, категорични са от ФСЗ
13.02.2025 17:37:43

Обучението на медсестрите и акушерките не бива да се намалява, категорични са от ФСЗ

Миналата седмица Съветът на ректорите предложи на министъра на образованието ...

Добричкият окръжен съд гледа дело срещу фелдшери за смъртта на пациент
13.02.2025 17:28:57

Добричкият окръжен съд гледа дело срещу фелдшери за смъртта на пациент

Окръжният съд в Добрич разглежда дело срещу двама фелдшери, подсъдими по обвинение за причиняване ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...