За периода 2015 – 2018 г. средно 42% от ражданията у нас са извършени чрез Цезарово сечение, а средно 44% от спешните раждания са завършили със секцио. Тези данни на Националния център по обществено здраве и анализи представя министърът на здравепопазването Кирил Ананиев в писмен отговор на въпрос на народния представител от БСП Георги Гьоков за причините, които са в основата на нарастващия брой оперативни раждания у нас през последните години. При намаляващия брой раждания в страната броят на Цезаровите сечения и спешните Цезарови сечения запазва нивото си и тенденцията към увеличение е относително слаба – 1% годишно, допълва министърът.
„Индикациите за извършване на оперативно раждане, както и индикациите за прилагането на който и метод на лечение, независимо дали е оперативен или консервативен не може да подлежи на административна регулация, тъй като това е груба и некомпетентна намеса в професионалния подход на лекарите“, отбелязва в отговора си той.
В него се посочва още, че причините за оперативно родоразрешение могат да се разделят най-общо на медицински и немедицински, а честотата на този подход е обект на дискусия в общността на акушер-гинеколозите от дълги години, но до момента няма задължителна норма, тъй като въпросът не е единствено медицински. В тази връзка министърът цитира консенсусното решение на 24-тата национална конференция по акушерство, според което „желанието за Цезарово сечение е допустимо“.
Независимо, че то не носи правни последици, е факт, че специалистите допускат и тази възможност, допълва той. Разбира се, безогледното прилагане на секцио е обект на критики от страна и на СЗО и на Световната федерация по акушерство и гинекология FIGO, отбелязва К. Ананиев.
„Въпросът е труден за еднозначно решение, но в България вече се наблюдават целенасочени усилия на определени водещи специалисти по акушерство и гинекология към възраждане на идеята за стриктно спазване на медицинските индикации за извършване на Цезарови сечения и снижаване на техния относителен дял до препоръчваните от СЗО 15%“, се казва в заключение на отговора на здравния министър.
Всичко е пари!Най - много секции се правят в частните АГ.Бедните си раждат нормално и без всякаква анестезия.Абе защо ни е това министерство на .....здравеопасването? На хартия пациентките си имат индикациите за sectio, на практика могат да родят per vias naturalis. Дядо Киро чете нещо,което изобщо не разбира Що бе Кире се тормозиш така?За парици, нали. В Булгаристан 90% работят туй що не разбират,че и ум сипят от трибуните.
В модерните държави Цезаровото сечение не надхвърля 25%, идиот такъв!
До редакцията "Защо на снимката е бремена негърка?, въпросът е зададен от лице което не е расист!
Тъпунгерът натресен ни за здравен министър, ако иска да си ражда per vias naturalis! Никъде вече в модерните държави не се ражда така! Много по-безопасно и за родилката и за бебето и за акуширащите е раждането чрез Цезарово сечение! Аман от профани!!!
От тия 42% Цезарови сечения, поне 15% са така наречените "икономически Цезарови сечения". Никой не обяснява на жените, че при нормално раждане се мъчиш няколко часа (а с епидурално обезболяване е доста поносимо) и на другия ден си на крака, а след Цезарово сечение ходиш сгънат като дърводелски метър един месец. без да броим хирургичните и анестезиологични усложнения.
Ако наистина си доктор, въпрос на време е да бъдеш разобличен като абсолютен некадърник и да си платиш я с отнемане на права, я със затвор. Нещастни.