Вторник, 04 Февруари 2025
04
февр
 

Миниинвазивна процедура улеснява лечението на пациенти с клапни пороци

TAVI се прилага успешно в УМБАЛ „Св. Георги“ вече осем години

Вторник, 04 Февруари 2025 | 08:52:03


Миниинвазивна процедура, наречена TAVI (транскатетърна смяна на аортната клапа), се прилага успешно в Отделението по инвазивна кардиология към УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, предоставяйки нов шанс за лечение на пациенти с клапни пороци и т

Миниинвазивна процедура, наречена TAVI (транскатетърна смяна на аортната клапа), се прилага успешно в Отделението по инвазивна кардиология към УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, предоставяйки нов шанс за лечение на пациенти с клапни пороци и тежки сърдечносъдови заболявания. От стартирането ѝ през 2016 г. до момента са лекувани общо 245 пациенти, като броят на извършваните процедури нараства значително, следвайки световната тенденция, информират от болницата.

Само през 2024 г. са поставени 65 клапни протези, а процентът на смъртност е нисък – 3,1%, като един от двамата починали пациенти е загубил живота си преди процедурата. Увеличението на броя пациенти е значително – от едва трима, подложени на процедурата през 2016 г., до 42-ма през 2023 г., като в последната година броят им е най-голям, както и успеваемостта.

„Процедурата е предназначена за пациенти в сериозно здравословно състояние с множество придружаващи заболявания, които не биха могли да понесат традиционна отворена сърдечна операция. TAVI е минимално инвазивна, избягва общата анестезия, а пациентите се възстановяват изключително бързо – раздвижват се още на следващия ден и се изписват до 4-5 дни след интервенцията,“ подчерта началникът на инвазивната кардиология д-р Георги Горанов, чийто екип успешно прилага процедурата вече 8 години. Специалистите на УМБАЛ „Свети Георги“ имат опит с пациенти на много напреднала възраст – най-възрастните, подложени на TAVI, са на 89 години, а десетки са над 80-годишна възраст.

Процедурата се осъществява чрез екипна работа в изграден сърдечносъдов център, който обединява инвазивна и консервативна кардиология, кардиохирургия, съдова хирургия и образна диагностика. Диагностиката на коронарните съдове и подготовката за TAVI процедурите се осъществява в Отделението по образна диагностика с помощта на единствения в региона 128-слайсов скенер от последно поколение, осигуряващ високоспециализираното изследване.

 „Добрата колаборация между специалистите е от ключово значение за намаляване на усложненията и постигане на ниска смъртност. Едно от усложненията при TAVI процедура е инсулт. Ако той  настъпи, пациентът ще получи адекватна помощ в изградения високотехнологичен мозъчно-съдов център на УМБАЛ „Свети Георги“. Тъй като сме най-голямата болница в Централна и Южна България, имаме налични звена, които могат да се справят с всяко настъпило усложнение, за да предотвратим тежка инвалидизация или смърт“, каза още д-р Горанов.

Пациентите с аортна стеноза, които не се подлагат на лечение, са изложени на висок риск. Ако аортната клапа не се смени, след това развиват тежка сърдечна недостатъчност и загиват.  

Здравната каса покрива изцяло разходите за клапната протеза след одобрение на пациент за процедура. Благодарение на модерната апаратура и квалифицирания екип, УМБАЛ „Свети Георги“ продължава да бъде водещ център за инвазивно лечение на сърдечносъдови заболявания в България.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
uke#


Всичко за коронавируса
Още новини
Динева за случаите с ботокса: Липсата на лична потребност да добиеш информация е проблем
04.02.2025 11:59:02

Динева за случаите с ботокса: Липсата на лична потребност да добиеш информация е проблем

От миналата година ИАМН изгради електронен регистър на лечебните заведения, в който всеки чрез св ...

Нови клинични стажове в УМБАЛ „Лозенец“ от март
04.02.2025 11:20:57

Нови клинични стажове в УМБАЛ „Лозенец“ от март

УМБАЛ “Лозенец” обявява нови клинични стажове за специалистите от областите „Кл ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...