Ще настояваме за среща със здравния министър д-р Стойчо Кацаров. Това каза пред Zdrave.net председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) Милка Василева. Основна тема на разговора, ако той бъде проведен, ще е рискът от спирането на изплащането на средствата за работещите на първа линия, както и промяната в медицинските стандарти.
Председателят на БАЗПГ определи спирането на допълнителните средства като изключително голям проблем, който ще внесе смут и напрежение сред работещите. „Ние от самото начало на пандемията твърдим, че понятието първа линия не е добре регламентирано и още тогава се получиха сериозни разногласия в системата“, обясни тя. „Имаше работодатели, които си позволиха да не изпълняват точно формулата на бившия министър за изплащане на тези 1000 лв.“, изтъкна Василева. Тя припомни, че медицинският персонал на „първа линия“ е трябвало да получава тези средства през срока на извънредната епидемична обстановка и 3 месеца след края ѝ.
„Спирането им ще доведе до изключително голямо недоволство сред професионалистите по здравни грижи и отново внася смут в системата, което не е добре за никого. В същото време ние знаем, че парите за тези допълнителни 1000 лв. са по Оперативна програма през сметките на Министерство на здравеопазването. Ние сме убедени, че трябва да се направи всичко възможно предишното обещание за изплащането им в този период да се спази“, каза тя. „Проблемът е много голям, наслагва напрежение в системата, а никой няма нужда от такова нещо в момента“, отбеляза Василева. „Да, действително случаите намаляват и добре че е така, но ние трябва да сме готови евентуално за следваща вълна. А ако хората, които вече има опит с лечението на COVID, нямат спокойствието, че ще получат допълнителни средства за изключително рисковия си труд, не виждам кой ще работи при една нова вълна“, каза още председателят на БАПЗГ.
Тема, по която от Асоциацията ще искат да говорят със служебния министър, е и предложената промяна на медицинските стандарти.
„С новото предложение да няма определен брой лекари и професионалисти по здравни грижи в медицинските стандарти според мен ще стане още по-лошо, защото работодателите ще имат право да определят какви дейности ще се извършват в лечебното заведение и колко лекари и медицински сестри ще са нужни за извършването им. Това като определение не звучи лошо, но ние не можем да сме сигурни, че всеки един работодател добросъвестно ще прецени колко медицински сестри са например необходими в една вътрешна клиника или отделение“, коментира тя.
Василева припомни, че от БАПЗГ са предоставили на здравните власти методика за нужния брой сестри спрямо спецификата на лечебното заведение, която е консултирана с Международния съвет на сестрите и Европейската федерация на сестрите. „Нашето желание да участваме в работните групи за изработване на тези стандарти не беше уважено“, изтъкна още председателят на БАПЗГ.
Тя бе категорична, че е нужно в стандартите да има заложен минимален брой медсестри, защото в противен случай ще се създаде риск някои работодатели да пренатоварват вече ангажираните. „Като се има предвид, че почти една четвърт от медицинските сестри са в пенсионна възраст над 65 години, съвсем логично е тези хора да напуснат и тогава системата ще колабира“, предупреди Василева.
Минимум 30 000 сестри липсват на системата, каза тя. В резултат и сега една сестра се грижи за 30-40 пациенти и е практически невъзможно тя да извършва в пълен обем сестринските дейности. Останалата част от грижата за пациента – комуникацията с него, общуването, не се върши, защото няма време за него, допълни тя.
Тези проблеми, съчетани с ниското заплащане, подтикват голяма част от професионалистите по здравни грижи да напускат системата, посочи още Василева.
Кацаров: Няма пари за работещите на първа линия медици
15.06.2021 17:11:21 Надежда НеноваД-р Маджаров: Законът е категоричен, че 1000-та лв. на медиците трябва да се плащат
14.06.2021 13:34:30 Надежда НеноваПроф. Ангелов: Има над 500 млн. лв. буфер в бюджета за медиците на първа линия и имунизации
12.05.2021 09:29:13