Четвъртък, 06 Март 2025
17
май
 

Механизмът за плащане на онколекарствата в болниците най-после е обнародван

Петък, 17 Май 2024 | 13:59:39


Механизмът, по който НЗОК заплаща онколекарствата и кръвните медикаменти на болниците, най-после е обнародван в „Държавен вестник“. Това се случва близо два месеца след влизането на проектопромените в Наредба 10 на МЗ. Припомняме, п

Механизмът, по който НЗОК заплаща онколекарствата и кръвните медикаменти на болниците, най-после е обнародван в „Държавен вестник“. Това се случва близо два месеца след влизането на проектопромените в Наредба 10 на МЗ.

Припомняме, промените в методиката, по която НЗОК заплаща онколекарствата и медикаментите за животозастрашаващи кръвоизливи и вродени коагулопатии, се наложиха заради огромните разлики в цените, на които болниците купуват онколекарствата. Така с изменения в Закона за здравното осигуряване, одобрени през януари, депутатите приеха формула, по която да става заплащането, без тези медикаменти да се оказват най-голямото перо в бюджета на Касата.

След приемането на законовите промени съответните изменения бяха предложени и в Наредба 10 на МЗ, а днес вече и те са обнародвани в „Държавен вестник“, с което Касата може да започне да плаща медикаментите по новия механизъм.

С обнародваните промени в Наредба 10 можете да се запознаете тук.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
uXUR


Всичко за коронавируса
Още новини
Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ „Св. Георги“ отпразнува 60-годишнината си
06.03.2025 17:39:51

Клиниката по лъчелечение на УМБАЛ „Св. Георги“ отпразнува 60-годишнината си

Клиниката по лъчелечение към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив отбеляза своя 60-го ...

Едва 36% от гърците с хронични заболявания имат доверие в здравната система на страната
06.03.2025 17:27:52

Едва 36% от гърците с хронични заболявания имат доверие в здравната система на страната

Ново международно проучване показа дълбоката липса на доверие в здравната система на Гърция, особ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...