От февруари в Университета по медицина и фармация „Карол Давила“ в Букурещ се въвежда първият факултативен курс по комуникация между лекари и пациенти, съобщиха румънски медии.
Курсът ще се води от доц. д-р Беатрис Малер, интернист и пулмолог. Обучението има за цел да възстанови доверието между пациенти и лекари, като предостави на студентите по медицина умения за общуване, които допълват техните научни познания.
„Историята на пациента е от съществено значение за диагностицирането. Лекарите трябва да бъдат добри слушатели и да задават въпроси, които приканват пациентите да споделят с тях онова, което ги вълнува“, обясни д-р Малер, цитирана от Аджерпрес.
Студентите ще се обучават да интегрират научната експертиза с клинични и комуникационни умения, включително за активно слушане и емпатия.
Курсът също така ще разглежда проблемите на кризисната комуникация и взаимодействието с медиите, като поставя акцент върху ролята на лекаря в общественото образование.
„Болестта поставя пациентите в уязвима позиция и доверието в техния лекар става решаващо. Можем да възстановим това доверие, като насърчаваме всеобхватно обучение за студенти по медицина“, допълни д-р Беатрис Малер. Тя подчерта още, че доверието изисква усилия и от страната на лекарите, и от страна на пациентите.
А пациенти ще участват ли в курсовете? Питам, защото КОМУНИКАЦИЯ означава (поне) ДВЕ СТРАНИ!