Сряда, 15 Януари 2025
14
ян
1
 

Медицински съсловия изразяват тревога от липсата на диалог с институциите, обединяват се в защита на професиите си

Медицински сестри, помощник-фармацевти и лекарски асистенти искат среща с председателя на НС, президента и премиера

Вторник, 14 Януари 2025 | 14:30:20 Невена Попова
1

Липсата на конструктивен диалог с институциите и чуваемост за проблемите на медицинските съсловия, вземането на решения без изслушването им, липса на ясна формула за следдипломно обучение, разрушаването на професионалния авторитет на медицинските профе

Липсата на конструктивен диалог с институциите и чуваемост за проблемите на медицинските съсловия, вземането на решения без изслушването им, липса на ясна формула за следдипломно обучение, разрушаването на професионалния авторитет на медицинските професии – това са сериозните проблеми, трупани с години, пред които са изправени няколко професионални гилдии. За това алармира на пресконференция днес Лиляна Петрова, председател на Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ), на съвместна пресконференция с Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), представлявана от председателката й Милка Василева, и Българския съюз за лекарските асистенти и фелдшери (БСЛАФ), представляван от председателя Александър Александров.

Срещата с медиите премина под мотото „Заедно в защита на професиите ни в името на здравето на пациентите“. 

Трите организации наскоро са подписали Споразумение, в което се обединяват в защита на професиите, които представляват, и изразяват готовност за съвместни действия срещу изолацията, неравнопоставеността в контактите с институциите и дългогодишната липса на адекватни и работещи решения в здравеопазването за решаване на кадровата криза, стана ясно на пресконференцията.

„Няма как в такава среда да очакваме да има желаещи да упражняват тези професии. Решенията за тревожната тенденция за кадровата криза закъсняват, има сериозен законодателен вакуум, свързан с ролята на професиите в здравеопазването“, коментира още Лиляна Петрова.

Председателката на БАПЗГ Милка Василева припомни, че при формирането на организацията през 1993 г. медицинските сестри у нас са били 55 000, а днес са 22 820, като всяка трета е в пенсионна възраст, подобна е ситуацията и при акушерките. По думите й, 89% от сестрите и акушерките страдат от професионално прегаряне, на практика няма медицинска сестра, която да работи само на едно място, а дефицитът сам по себе си е предпоставка за влошаване на качеството на медицинското обслужване. 

„На много места нивата на заплащане, предвидени в КТД, не се достигнати“, каза още Василева.

Председателят на БСЛАФ Александър Александров обясни, че професията „лекарски асистент“ дори не е включена в КТД, а в същото време над 2000 лекарски асистенти и фелдшери, както са се наричали преди, работят в различни звена на системата, от 7 години 6 висши медицински училища у нас подготвят такива кадри, които могат да бъдат много полезни за здравеопазването. Александров също потвърди, че в повечето случаи нормативни актове, засягащи пряко работата на медицинските съсловия, не се обсъждат предварително, а за тях става ясно много по-късно, когато са вече пред финализиране.  

Според Лиляна Петрова е важно да се осъзнае, че медицински професионалисти са необходими във всички структури и звена на здравеопазването, защото точно те осигуряват необходимите здравни и фармацевтични грижи за хората, особено в отдалечените региони, където кадровият дефицит е най-осезаем.

Трите съсловни организации са подготвили и отворено писмо до председателя на 51-то Народно събрание доц. Наталия Киселова, президента Румен Радев и министър-председателя Димитър Главчев. В него те настояват за среща, на която да бъдат обсъдени проблемите на медицинските съсловия и да се потърсят начини за излизане от тежката кадрова криза в здравеопазването.

„Убедени сме, че най-ценното в здравеопазването са кадрите и сме твърдо решени в защита на професиите ни, както и в интерес на нашите пациенти, заедно да търсим път към положително и трайно решаване на кризата“, се посочва в писмото.

С пълния му текст можете да се запознаете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Zn#%

Мария 14.01.2025 23:34:04

Много по-рано трябваше да се вземат мерки за запазване на тези специалисти в системата.Това вече е дъното.Никой не говори за тези проблеми.Когато пациентите влязат в стационар или са на дом.лечение,тогава виждат от кого имат нужда.Не може този труд да се подценява.Неможе до безкрай пенсиэнери да пэдържат системата.Не се дава предимство при кандидатстване за работа на младите кадри.Системата пази пенсиэнерите.До кога?Неможе с тези заплати да привличаш кадри.Нужно е мотивиращо заплащане и Уважение на този безценен труд!


Всичко за коронавируса
Още новини
Издадоха визата за проектиране за Националната детска болница
14.01.2025 18:39:25

Издадоха визата за проектиране за Националната детска болница

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова връчи на изпълнит ...

В Комисията по финанси: Приеха правилата, по които ще работи НЗОК до гласуване на бюджет
14.01.2025 17:37:15 Надежда Ненова

В Комисията по финанси: Приеха правилата, по които ще работи НЗОК до гласуване на бюджет

Депутатите от парламентарната Комисия по финанси приеха правилата, с които да се гарантира работа ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...