Директното пренасяне на опита от хартиената върху дигиталната рецепта само ще затвърди пороците в системата. Това каза пред журналисти председателят на БЛС д-р Иван Маджаров след днешната пресконференция на Българския лекарски съюз.
„И при хартиената рецепта лекарите изписваха медикаменти, но не се знаеше аптеката какво прави и какво отпуска. Сега ни обясняват, че електронната рецепта, изписвана от лекаря, вече била доста по-строго контролирана, но данните, които имаме от НЗИС, не го потвърждават. Има много рецепти, които според нас са изпълнени, но не са качени в НЗИС, има над 400 аптеки, които изобщо нямат достъп до НЗИС и те може би не доставят антибиотици. На етап отпускане при антибиотиците няма промяна. В такъв случай няма как да твърдим, че ще постигнем поставените цели“, уточни той.
Д-р Маджаров беше категоричен, че продажбата на антибиотици изобщо не е намаляла и това се доказва както от сайтовете за продажба, така и от липсата на отговор какво се случва в аптеките, които не работят с НЗИС.
„Да следиш само предписването и да твърдиш, че си намалил с 30% нещо, което не си знаел колко е било преди, е смешно и е жалко за Министерството, което би трябвало да работи с анализи и данни. Смятаме, че е ненужно да удрят с чука по главата лекарите само и само, за да прикрият своето безсилие по отношение на контрола в лекарстворазпространението. Редно е да се спазват правата на европейските граждани. Въвеждането на дигитализацията не бива да отнема права на тези, които не искат да се възползват от дигиталните устройства. Не може да се забравя, че не живеем в тоталитарна държава и може някой просто да ни налага забрани, защото по същия начин могат да ни забранят и да ходим по улиците. Имам право да изписвам на хартия, имам право да използвам и телефон“, каза още председателят на БЛС.
Той беше категоричен, че опитът с грубото въвеждане на забрана за изписване на хартия на лекарства за диабет и антибиотици, както и предстоящата след Нова година забрана за изписване на хартия на всички лекарства, ще доведе обществото до още по-голям хаос.
„Голяма част от обществото просто забрави, че някои лекарства се получават с рецепта, защото нямаше контрол и за да се промени това са нужни кампании, а не забрани. Ключът за решаването на проблемите е в ръцете на държавата. Фармацевтите също са недоволни от тази ситуация. Те също не искат да се сблъскват с пациенти, на които не могат да бъдат изпълнени рецептите, защото кодът е различен или защото не е синхронизирана базата данни на лекаря с тази на аптеката. Преди да прави забрани, държавата трябваше да публикува в НЗИС точната номенклатура, която да е еднаква и за лекари, и за фармацевти и поне в тази си част да нямаме проблеми ние с колегите от аптеките. Преди да бъдат налагани забрани, трябваше да има съвместни проверки по цялата верига в системата. Тогава нямаше да твърдим, че всяко чудо е за три дни, защото не е така. Ние продължаваме да живеем в тази държава, а някои просто за три дни се научиха да си купуват лекарства от Турция“, каза д-р Маджаров.
За да бъде решен проблемът с предписването и отпускането на лекарствени средства по лекарско предписание и да се избегне дискриминацията на една част от лекарите за сметка на фармацевтите, от БЛС предлагат да се възстанови паралелното използване на хартиена и електронна рецепта за определен период от време. През този период хартиената рецепта задължително да се качва от фармацевта в НЗИС и да се съхранява след изпълнението й, подписана от пациента, с цел пълнота на досието на пациента и гарантиране на контрола при отпускане.
Трябва да бъде въведено и изискване електронното предписание, отворено в аптеката, да бъде блокирано до момента, в който фармацевтът не отбележи дадено действие: изпълнена, частично изпълнена, отказана и да бъде въведен контрол по изпълнение на задължението за попълване на информацията в досието на пациента за отпуснатите медикаменти.
Според БЛС е необходимо да бъде въведен ефективен контрол от страна на държавата на доставката и складовите наличности в аптечната мрежа с цел реално сравнение между отпуснатите и наличните медикаменти, а аптеките стриктно да спазват изискванията за верификация на лекарствените продукти.
От Лекарския съюз са категорични, че трябва да бъде създадена платформа или дигитален регистър с информация не само за регистрираните, но и за наличните лекарствени продукти на територията на България.
Към БЛС: Раблотете да се върнат и хартиените рецепти. В България има лекари които, нямат договор с НЗОК. Осъзнавате ли, че предаваме нашите учители, като ги лишаваме от правото си да лекувмат. Или да се принуждават да се молят другите колеги, да изпишат лекарсва на пациентите им. Всички вървим по този път.
Цялото министерство да си заминава до ниво началник отдел, останалите ще се справят без да им се пречи с тъпотия и популизъм от шефовете.
На една пенсия ли искате да останат като ги изритат от министерството?
Голяма съпротива брееей срещу хартиената рецепта! Няма да има ГЕНЕРИЧНО ЗАМЕСТВАНЕ В АПТЕКИТЕ, разберете го, илковци, мариновци и асени!
До Наблюдател : Вероятно си фармацевт и затова Светлината в нечии глави липсва. Лекарите не изписват каквото им скимне, а лекуват! В аптеките вашего брата отпуска без контрол.
Аз вчера имам един глупав въпрос зададен ми от аптекарка : КЪДЕ ОТИДОХА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕЦЕПТИ ЗА АНТИБИОТИЦИ? НЯКЪДЕ ДРЪГАДЕ ЛИ, В ДРУГА АПТЕКА ЛИ ГИ ПРАЩАТЕ" Край на цитата - само това може да ви покаже покрусата на бакалите с аптеки ,които сега се чудят защо оборотът им е спаднал и задават въпроси с глупави конспиративни идеи ,че едва ли не лекарите пращали другаде пациентите и им подбивали оборота. ВЪРХОВНА НАГЛОСТ И ПРОСТОТИЯ НА ТЕЗИ БАКАЛИ . Не, лелке , лекарите това последно поколение сме с минимум 30 години стаж и не изписваме така лесно антибиотици при всеки безкритично ,както вие ги раздавахте като пуканки последните 30 години. Затова е воят на бакалите.
Да се потърси отговорност от министъра, Гетов и председателя на БФС, чието име дори не зная!
Отговорност, отговорност че имаха смелост да покажат че царя е гол. Че всеки предписва и отпуска каквото му скимне в тая държава и че народа пие антибиотици като бонбони Тик-так.Че има такива лекарства в регистрите дето ги няма от десетилетия но си висят там щото някой си пази бизнеса. Защото цялата съпротива е точно против светлината в този бизнес.
Тъпотиите ти аналогично е да кажеш :"всеки архитект си проектира каквото си иска' Алоо галфони. ЛЕЧЕНИЕТО Е В РЪЦЕТЕ САМО НА ЛИЦА С ВИСШЕ МЕДИЦИНСКО ОБРАЗОВАНИЕ, на никой друг не е позволено да лекува. Така ,че лекарите ще изписват каквото преценят от висотата на висшето си медицинско образование ,а не от гледището на някой си без тази квалификация. Отивай сега да кажеш на машиниста кой и как да кара влака.
Много глупаво, Наблюдателю!