На заключителна пресконференция бяха представени резултатите по проект „Повишаване капацитета на Лабораторията по химия на храни и околна среда в Медицински университет – Варна и превръщането й в специализирана лаборатория за изследването на морски и сладководни ресурси и аквакултури“, съобщиха от учебното заведение. Проектът е реализиран от Катедрата по химия и отдел „Международни проекти“ към МУ- Варна, а финансирането е от страните-донори Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.
Ръководителят на катедрата по химия, проф. Мона Станчева отчете, че е създаден “Център за трансфер на знания и иновации“, който координира връзките на лабораторията с публични и частни структури. В рамките на проекта е осъществено сътрудничество с водещи научни институти от страните донори за проучване и прилагане на техния опит и разработване на бъдещи проекти.
Като част от проучването са изследвани различни видове морски и сладководни организми като биоиндикатори за химическо замърсяване на Черно море, река Дунав и други сладководни басейни. Подбрани са видове риби, които са характерни за нашия регион, разпространени са в големи популации и имат най-голямо значение като храна за хората. За да бъде определена концентрацията на токсични елементи в ядивната им тъкан е разработена аналитична методика за определянето им. Изследваните видове риби са от Черно море, р. Дунав, яз. Мандра, Бургаското и Варненското езеро.
По време на реализирането на проекта е проведен и едногодишен мониторинг на замърсяването на Черно море, река Дунав и крайбрежните езера. Благодарение на получените резултати са разработени нови методи за определяне на приоритетни устойчиви органични замърсители и токсични елементи в биота.
Според проучването се наблюдава тенденция за намаляване на общата концентрация на изследваните химични елементи в черноморските и сладководни риби за периода от 2007г. до 2015 г.. Резултатите показват още, че остатъчните концентрации на замърсителите при сладководните риби са по-ниски от тези при черноморските.
Проф. Тодорка Костадинова, заместник-ректор "Международно сътрудничество, акредитация и качество" в заключение сподели, че целта на проекта е осигуряване на повече знания и връзка на научните изследвания с практиката в служба на общество. В МУ-Варна вече работи новата лаборатория, оборудвана със специфична апаратура и високотехнологични уреди.
Постигнати са 4 основни ефекта:
1. Повишаване на технологичното ниво на лабораторията;
2. Връзка на науката с реалността и възможности за решаване на конкретни проблеми за опазване на околната среда и в полза на обществото;
3. Професионализация на работата и акредитация на лабораторията;
4. Устойчивост на дейностите и на резултатите по проекта.