Две нови болници за рехабилитация ще отворят врати в Павел баня и Сапарева баня. Това ще стане, след като днес Министерският съвет одобри създаването на „Специализирана болница за рехабилитация – М ДИ СИ“ ЕООД, гр. Павел баня, както и на „Специализирана болница за продължително лечение и рехабилитация Рилла Мед“ ЕООД, гр. Сапарева баня.
За основна цел и на двата проекта е посочено предоставянето на достъпни и качествени медицински услуги, подобряване качеството на живот на нуждаещите се пациенти и намаляване на страданията. Екстериорът изцяло е насочен към максимална близост до природата, широки полегати алеи за трудноподвижни пациенти, кътове за отдих, стаи с гледка към планината.
Предвижда се новото лечебно заведение в Павел баня да се разположи във вече съществуваща сграда. Съгласно проектната документация, болницата трябва да е готова до дванадесет месеца от приемането на Решението на Министерския съвет. Тя ще разполага с общо 100 легла, които ще бъдат разкрити в Отделение по физикална и рехабилитационна медицина с второ ниво на компетентност в изпълнение на медицинския стандарт по „Физикална и рехабилитационна медицина“, информират от правителствената пресслужба.
Предвижданото разположение на лечебното заведение е изключително благоприятно в географски отношение - в курортен район в сърцето на Розовата долина между Стара планина и Средна Гора, с надморска височина около 828 метра, с наличие на минерални извори и чист въздух, което е и предпоставка за качествено и по-бързо възстановяване на пациентите, отбелязват от МС.
Дейностите на отделението по физикална и рехабилитационна медицина ще осигуряват възстановяване и рехабилитация на пациенти след смяна на тазобедрена или коленна става, операции след счупвания и фрактури, коремни операции и други постоперативни състояния, нуждаещи се от последваща рехабилитация. Целите са максимално бързо възвръщане на пациентите към нормален начин на живот, справяне с болката и подобряване на психо-емоционалното състояние.
По отношение на второто лечебно заведение от пресслужбата на Кабинета информират, че се предвижда в местност „Фризолница“, в гр. Сапарева баня, област Кюстендил, да се застрои сграда на РЗП 2500 кв. м със зелени площи от около 2 дка със срок за реализация до 2030 г. Болницата ще разполага с общо 100 легла, които ще бъдат разкрити в 4 отделения: отделение по физикална и рехабилитационна медицина - с 20 легла; отделение за продължително лечение по вътрешни болести, кардиология, нервни болести и пневмология и фтизиатрия - с 35 легла; отделение за продължително лечение по хирургия, ортопедия и травматология, акушерство и гинекология и урология - с 35 легла и отделение за палиативни грижи - с 10 легла.
Предвижданото разположение на болницата в подножието на Рила планина в Националния парк „Рила“ с надморска височина около 750 м и наличието на минерални извори в гр. Сапарева баня ще способстват постигането на ефикасно продължително лечение и рехабилитация при пациенти със заболявалия на опорно-двигателния апарат, на периферната нервна система, поражения на централната нервна система, гинекологични заболявалия, възстановяване след остри и хронични отравяния със соли на тежките метали и др., отбелязват още от МС.
В проектната документация е предвидено на партерното ниво да има зали за рехабилитация, басейни с минерална вода, кабинети със специализирана апаратура за физикална и рехабилитационна медицина, столова и библиотека, а отделенията в стационара да бъдат разположени в надпартерните помещения на болничната сграда с предвидени единични и двойни стаи със самостоятелен санитарен възел.
В рамките на процедурата по Закона за лечебните заведения е получено и становище от НЗОК, според което се счита за възможно финансирането на заявените дейности в периода на тяхното реализиране в рамките на утвърдените от Надзорния съвет на НЗОК финансови параметри на лечебното заведение за сключване на договор с НЗОК, информират още от правителствената пресслужба.
С оглед на представената по законосъобразния ред информация, Министерски съвет реши да одобри създаването на „Специализирана болница за продължително лечение и рехабилитация Рилла Мед“ ЕООД, гр. Сапарева баня, допълват от там. Съгласно нормативните изисквания, с решението е определен срок от шестдесет месеца, в който управителят на дружеството да подаде заявление до министъра на здравеопазването за издаване на разрешение.
Опа, още два субекта се задават да лапат от Здравната Каса. Да му мислят колегите от РЗОК-тата където се намират как "обосновано и мотивирано" по Правилата ще дават като вземат от другите. Ха, честито.
А,кой ще работи,като няма нито сестри,нито рехабилитатори,нито лекари??????Или ще си внесем" узбекистанци със съмнителни дипломи и НЕговорещи български и нещата ще се оправят??????
На Павел баня надморската височина е силно преувеличена . Около 430 м. е действителната .
Ще работят и като вип-курортни места за разни чифтосващи се властимащи двойки, които там ще обменят секрети, далеч от вече досадните им семейства. Така във ВМА - Кожна клиника, мадам Кадурина (сестра на любовника на Тонев) беше отделила няколко вип-стаи за хора, дето не знаеха къде ги боли и къде ги сърби.
А персонал от къде? Повечето персонал в болниците в момента,не знаят български език. Не могат да обяснят нищо! Отговора е- ще говорите с лекаря! Какво правим? Пак ли само ще източване НЗОК? Това е отвратително и обидно!
Кой ще е собственика
Персоналът няма никакво значение. Един може да работи за трима. Важното финансирането от здравната каса да потече...Това е смисълът на ,,заведението за бързо лечение".
Няма хора Дианамар. Сега гювеча ще е от Здравната каса. Дано намерят персонал.