Министерството на здравеопазването да субсидира лечебните заведения за болнична помощ с инфекциозни отделения. Това предлагат единадесет депутати от ГЕРБ с промяна в Закона за лечебните заведения, внесена в Народното събрание.
Депутатите отбелязват, че предложението е в отговор на констатираната през последните месеци на пандемия от COVID-19 нужда от финансова подкрепа със средства от държавния бюджет на усилията на болниците да посрещнат потребностите на пациентите със заболяването.
„Предвид спецификите и неяснотите по отношение на заболеваемостта и разпространението на болестта сред населението се установи, че то не може да бъде прогнозирано с абсолютна точност и в този смисъл са възможни драстични помени в ситуацията в отделните периоди, което от своя страна наложи необходимостта от полагане на допълнителни усилия за създаване и поддържане на постоянна готовност на всички нива на здравната система. Въз основа на натрупания до момента практически опит може да се заключи, че създаването на условия за дейност едва в хода на съответното разпространение на заразна болест често води до допълнителни предизвикателства и затруднения, поради ненавременност на предприетите действия“, пишат депутатите в мотивите си.
Законопроектът предвижда разделение между видовете собственост на лечебните заведения. Така целогодишна субсидия ще получават всички държавни и общински лечебни заведения, както и тези с държавно и общинско участие. Тя ще се дава за поддържане готовността на тези болници за оказване на помощ при епидемично разпространение на заразна болест.
Частните болници пък ще могат да получават такава само по време на извънредно положение или извънредна епидемична обстановка, предвиждат депутатите.
Припомняме, след началото на коронакризата бе решено финансовата тежест да бъде поета основно от НЗОК. В нея обаче по закон са средствата само на здравноосигурените граждани и, също по закон, тя би трябвало да заплаща единствено за лечението на здравноосигурени.
Предвид характера на инфекциозните заболявания обаче лечението им не трябва да зависи от това дали пациентът има или няма здравни осигуровки. Тази теза застъпи и председателят на УС на Лекарския съюз д-р Иван Маджаров, който многократно призова да се помисли инфекциозните болести да бъдат извадени от пакета на НЗОК и да се поемат изцяло от държавата в лицето на МЗ – така, както от Здравното ведомство се финансират психиатричната помощ, спешната помощ, трансплантациите и др.
Предстои законопроектът да бъде разгледан от Комисията по здравеопазването в Народното събрание.
Законопроектът предвижда разделение между видовете собственост на лечебните заведения. Комунетата от ГРОБ да са чували за Конституция или EC? ОСТАВКА!!!!!
Само да напомня на позабравилите. Още преди няколко години, на уж независимата НЗОК, която "независимо" събира задължителните ни здравни вноски, бяха стоварени онкологичните заболявания, асистираната репродукция, хемодиализата. Така от бюджета ва МЗ (респективно държавния), отпадна един сериозен финансов ресурс. За сметка на ужеспоменатите здравноосигуряващи се лица. Така успешно тече ликвидацията на онкологичните центрове. Остава да натресат и КОВИД болните да ги лекуват с пари от прасенцето - касичка, която отдавна е на командно дишане. И съществува само защото, отнея се краде в особено големи размери.