Продължаващи сериозни проблеми, свързани със здравната култура на ромското население, отчита Мониторинговият доклад за 2017 г. за изпълнението на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020). Той бе представен на вниманието на депутатите от парламентарната здравна комисия от секретаря на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси Росица Иванова.
Сред тях са висок процент на здравно неосигурени лица сред ромското население, ниска здравна култура, липса на избор на личен лекар. Някои общини отчитат необходимост от повече здравни медиатори за работа вътре в общността за повишаване на здравната информираност.
На този фон докладът отчита реализирането на редица мерки, насочени към осъществяването на оперативна цел „Осигуряване на равенство в достъпа до качествени здравни услуги и превантивни програми“.Те включват оказване на медицинско обслужване сред ромското население чрез мобилни кабинети, провеждане на беседи и разпространяване на здравно-информационни материали, както и на разяснителни кампании за значението на профилактиката. Отбелязана е и дейността на здравните медиатори, които подпомагат ромското население в населените места, така и медицинските специалисти, които обслужват това население.
Все пак Иванова посочи и някои положителни промени като разширяването на обхвата на задължителни имунизации сред ромските деца и намаляването на детската и майчина смъртност.
Професор Ивайло Търнев, член на Управителния съвет на Национална мрежа на здравните медиатори, отбеляза като положителна държавна политика, продължаваща вече 11 години, провеждането на здравно-медиаторска програма сред ромското население. Той предложи да бъде приета специална наредба, регулираща дейността на здравните медиатори.
Нищо няма да се оправи докато продължава лицемерието в медиите на циганите да се вика роми , ромляни и римляни....Стотици милиони левове се изляха чрез всякакви фондове и фондации да се крепи митът и спекулациите за циганската интеграция
Za kakvo im e-ima Speshna pomosht i TELK.