„Говорим за редките заболявания, сред които отчасти е и саркома, защото трябва да има фокус върху тях. Това са заболявания, за които обикновено има липса на специалисти, по-късна е диагностиката, което обикновено води до усложняване на заболяването. Това беше причината да направим през ноември информационна кампания за симптоматиката на това заболяване, за да знаят хората, че то съществува и при какви условия и кога трябва да потърсят лекарска помощ“. Това коментира пред bTV председателката на Сдружение „Заедно срещу саркома“ Лидия Витанова.
Саркомът е онкологично заболяване. Познати са два вида сарком – първичен рак на костите, който засяга в по-голяма степен деца в подрастваща възраст, както и рак на меките тъкани, който засяга по-възрастни хора.
„Проблемът при саркома е, че той няма ясно изразена симптоматика, открива се в доста късен етап, когато става въпрос за голямо образувание и е с по-трудно, агресивно лечение“, отбеляза Витанова.
Симптоми обаче могат да се открият при децата, като често симптоматиката при тях се бърка със спортна травма, стана ясно от думите й. „Когато има болка в костта, която се увеличава през нощта, когато има подутина с неясен произход или синина, която се задържа повече от няколко седмици, или има ограничена подвижност в някои от крайниците – в тези случаи задължително трябва да се потърси лекарска помощ и да се направи образно изследване в рамките на седмица, за да се отхвърли тази диагноза“, каза Лидия Витанова.
Според статистиката, заболяването в световен мащаб е 1% от всички онкологични случаи на солидни тумори при възрастни и до 20% от тези при деца. За България статистика няма, тъй като няма обществено достъпен регистър. А създаването му е важно, тъй като ще подпомогне създаването на здравни политики за лечението на това заболяване, подчерта председателката на „Заедно срещу саркома“.
Като проблем тя посочи и достъпа до лечение. „Има терапия, има лекари, които познават заболяването и го лекуват, но по отношение на достъпа до терапии все още сме назад, все още в България няма и достъп до клинични проучвания, което е критично важно за това заболяване“, каза Витанова.
По думите й за подобряване на ситуацията е нужен добър достъп до информация за заболяването. С това са се заели от сдружението: „Направихме уебсайт, където качихме цялата информация – хората са по-информирани, вече могат да намерят на едно място всичко, което трябва да знаят за това заболяване, което доста улеснява достъпа до информация. Създадохме и група за взаимопомощ, където хората обменят информация къде се лекуват, как, кое е проработило и т. н. Така че смятам, че колкото повече се говори за това заболяване и колкото по-често имаме информационни кампании в тази сфера – надявам се скоро да имаме добри новини за специализиран център, където да се лекува успешно – толкова по-добре“, заключи Лидия Витанова.