Петък, 27 Декември 2024
26
ноем
 

Лечението на влажната макулна дегенерация е тежко за пенсионерите

Вторник, 26 Ноември 2019 | 16:25:02 Надежда Ненова


„Добрата новина е, че за влажната дегенерация на макулата, свързана с възрастта и диабетния макулен едем вече съществува лечение. Проблемът е, че то се заплаща само частично от Здравната каса. 75% е реимбурсацията от НЗОК, 25% от сумата е за смет

„Добрата новина е, че за влажната дегенерация на макулата, свързана с възрастта и диабетния макулен едем вече съществува лечение. Проблемът е, че то се заплаща само частично от Здравната каса. 75% е реимбурсацията от НЗОК, 25% от сумата е за сметка на пациента, което е около 360 лв. за една инжекция. При влажна макулна дегенерация свързана с възрастта лечението се започва с по една инжекция в първите три месеца, а при диабетния макулен едем с по една инжекция в първите пет месеца.  Така лечението за един пенсионер се оказва разорително.“ Това каза проф. Ива Петкова, член на експертния съвет по офталмология към МЗ по време на здравен форум днес. Форумът е част от информационната кампания „Зрението е всичко. Прегледай се!“, посветена на влажната дегенерация на макулата, свързана с възрастта и диабетния макулен едем.

В света 2,2 млрд. души страдат от нарушено зрение, но при 1 милиард нарушенията могат да бъдат предотвратени. Влажната дегенерация на макулата, свързана с възрастта (ВДМ) засяга над 30 милиона души по света и е основна причина за слепота при хора над 50-годишна възраст в индустриално развитите страни. „Хората, страдащи от ВДМ, срещат трудности при ежедневни дейности като четене, шофиране, разпознаване на лица. ВДМ има две форми – суха и влажна, като и двете засягат макулата – частта от окото, отговорна за централното зрение. Влажната форма на макулата, е най-тежката форма. При около 10% до 15% от хората със суха ВДМ, състоянието прогресира до влажна ВДМ. Заболяването се характеризира с растеж на абнормни кръвоносни съдове макулата – процес, наречен ангиогенеза. Тези абнормни съдове пропускат течност и кръв, което може да доведе до образуване на подобни на мехурчета джобове под макулата. Тези мехурчета изкривяват образа, така че правите линии изглеждат изкривени“, обясни проф. Петкова.

„Важно е да се знае, че днес вече има няколко ефективни терапии на ВДМ и ДМЕ. Ако бъдат приложени преди образуването на белези, те могат да стабилизират зрението, а в някои случаи и да постигнат обратимост на загубата на зрение“, допълни доц. д-р Марин Атанасов, председател на Българско дружеството по офталмология.

Той подчерта, че диабетния макулен едем (ДME) е заболяване, което застрашава зрението и може да доведе до постоянната му загуба. По думите му ДME е форма на диабетна ретинопатия, като приблизително 11% от пациентите с диабет са засегнати от нея, а разпространението се увеличава с продължителността на диабета. „Важно е да не се чака проявяването на симптоми. Тревожната статистика сочи, че до 50% от пациентите с диабет не изследват очите си или се диагностицират твърде късно“, каза доц. Атанасов.

„За много от заболяванията на ретината няма адекватно лечение, но за тези, за които има е важно да се започнат навреме. За хора като нас можеш да се оставиш да те понесе гнева от слепотата или можеш да развиеш допълнително умения. За младите това е възможно, но за тези, които губят зрението си в по-късна възраст, въпросът с адаптацията стои по друг начин. Двете най-важни нужди на пациента са ранната диагностика и ако няма налично лечение, навременен достъп до рехабилитация.“, каза д-р Петя Стратиева, председател на Сдружение „Ретина- България“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
RXKj


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...