Противовирусният препарат ремдезивир, за който се предполагаше, че има потенциал за лечение на COVID-19 не е издържал на клиничните изпитвания, съобщи „Файненшъл таймс", цитиран от БТА.
Изданието се позовава на предишна публикация, от сайта на Световната здравна организация (СЗО), в която се твърдеше, че е възможно ремдезивир, създаден първоначално за лечение на Ебола инфекция да доведе до добри резултати и при пациенти, заболели от COVID-19.
В статията на британското издание се отбелязва, че след направените в Китай клинични изпитвания е станало ясно, че медикаментът не подобрява състоянието на болните с коронавирусна инфекция и не намалява вирусното им натоварване.
Според "Файненшъл таймс" в изследванията са взели участие общо 237 души, като 158 доброволци сред тях са приемали ремдезивир. При част от пациентите обаче лекарството е причинило нежелани реакции, като за 18 от тях се е наложило прекратяване на лечението.
"Файненшъл таймс" цитира изявление на Световната здравна организация, в което се казва, че информацията за направените тествания, която е в етап на експертна оценка, е била публикувана на сайта на СЗО по погрешка.
"Черновата бе предоставена на СЗО от авторите на изследването, тя бе публикувана случайно на нашия сайт и бе изтрита веднага щом забелязахме грешката", заявиха от СЗО.
Компанията, разработила ремдезивир, излезе с позиция, в което се твърди, че клиничните изпитания са били направени при некоректни условия.
"Важно е да се отбележи, че поради предсрочното прекратяване на изследването заради малкия брой доброволци, то не придоби достатъчен мащаб, за да направи възможно формулирането на статистически значими изводи", изтъква компанията в изявлението, цитирано от "Файненшъл таймс".