Пациентите с астма трябва да продължат да използват ежедневно контролиращата си инхалаторна терапия за астма и по време на пандемията COVID-19, тъй като спирането й може да доведе до сериозни усложнения на заболяването. Това заяви алергологът доц. Мария Стаевска по време на уебинар на тема „Бронхиална астма и COVID-19“. Доц. Стаевска се позова на официално становище на Глобалната инициатива за астма (GINA).„Не са налични доказателства за връзка между употребата на инхалаторни кортикостероиди и риска от заразяване с COVID-19. Пациентите, които приемат орални кортикостероиди също трябва да продължат да ги приемат така както са назначени, защото спирането им крие риск за здравето им“, коментира тя.
Подобно мнение изрази и пулмологът доц. Владимир Ходжев, председател на Българското дружество по белодробни болести. Той цитира препоръката на Глобалната инициатива за ХОББ (GOLD) и каза, че хората с хронична обструктивна белодробна болест са сред най-тежко засегнатите от COVID-19 и по тази причина те трябва да се придържат стриктно към редовната си терапия. По думите му всяко тежко респираторно състояние (тежка ХОББ, тежка астма, бронхиектазии, муковисцидоза, рак на белия дроб и др.) излагат пациента на по-висок риск от усложнения при заразяване с COVID-19. Така например ХОББ е свързан с над петкратно повишен риск от тежка инфекция с коронавируса.
„Предпазването от него е възможно при спазването на социална дистанция от 2 метра, носене на маска и защитни средства, спазване на хигиенните препоръки и редовна дезинфекция“, припомни специалистът.
Днес бронхиалната астма и ХОББ са сред най-често срещаните хронични заболявания, стана ясно още от данните, представени на семинара. Близо 235 млн. души по света страдат от астма, над 400 млн. са засегнатите от ХОББ. В условията на епидемията COVID-19 пациентите с тези диагнози трябва редовно да контролират състоянието си и да не прекъсват връзката си с лекуващите ги специалисти, категорични бяха доц. Стаевска и доц. Ходжев.
Колко категорични бяха доц. Стаевска и доц. Ходжев?