60% от българските лекари се явяват на някакви форми от продължаващото медицинско обучение. С темповете, с които се развива медицината, 5 години са много, за да може да се опреснят знанията по която и да било специалност.
Това каза председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов по време на форума „Задължителната квалификация на лекарите – гаранция за качество на медицинската грижа“, организиран от съсловната организация. В дискусията участваха още служебният зам.-министър на здравеопазването д-р Бойко Пенков, председателят на Българското научно дружество по неврохирургия проф. Николай Габровски, ректорът на Университет „Проф. д-р Асен Златаров”-Бургас проф. Христо Бозов и здравният икономист Аркади Шарков. Модератор на панела беше зам.-председателят на БЛС д-р Иван Маджаров.
„Българските лекари са жадни за знания, но се притеснявам, че има и медици, които не полагат усилия за никаква допълнителна квалификация“, каза още д-р Брънзалов.
В отговор на въпрос защо трябва да има допълнителна тежест за лекарите и заплаха за отнемане на лиценза при такава кадрова криза, д-р Брънзалов заяви, че самата медицина изисква висока квалификация. „Това е една малка стъпка за решаване на кадровия проблем. Когато един лекар е по-образован, той допуска и по-малко грешки, те са по-рационални и по-полезни за системата. А проблемът с грешките в нашата професия е сериозен, защото цената им е много висока“, каза той.
Според д-р Пенков има дефинирани задължения в закона, но се е възприел принципът за доброволно продължаващо обучение, защото университетите не са били готови със съответните програми за надграждане. „Единственото нещо, което трябва да се подложи на дискусия, е въвеждането на определен задължителен елемент за постигане на кредити, за да може да се подновява договорът с НЗОК или самата регистрация като лекар в съсловната организация“, каза той.
Д-р Пенков заяви още, че е възможно да се наложи да се направи по-гъвкава система на финансиране и така да бъдат стимулирани лекарите към допълнително образование.
Д-р Маджаров заяви, че Министерството на здравеопазването може да се възползва от възможността за законодателни инициативи и заедно с БЛС да бъде внесено в парламента предложението за „известна задължителност на продължаващото медицинско обучение“.
„Продължаващото обучение трябва да е задължително, тъй като цикълът за въвеждане на новости е скъсен неимоверно. Няма две мнения дали трябва да се поддържа високо ниво на подготовка. От друга страна всеки лекар, който има амбицията да бъде професионалист, това го осъзнава и знае, че единственият начин да се поддържа, е чрез четене, участие във форуми, чрез публикации“, категоричен беше и проф. Николай Габровски.
Той обаче подчерта, че това, което ще направи продължаващото обучение витално, е прозрачността. „Ясни правила, по които се работи, и те да са еднакви за всички“, каза проф. Габровски.
Проф. Христо Бозов също заяви, че продължаващото медицинско обучение трябва да е задължително. Той даде за пример обучението на преподавателските кадри, които през определен период участват в курсове за повишаване на квалификацията си.
Проф. Бозов предложи допълнителните кредити да бъдат съпътствани с допълнителни финансови стимули за лекарите, защото и директорите на лечебните заведения имат интерес от висококвалифицирани специалисти.
„Медицинското съсловие няма разногласия как да се провежда продължаващото медицинско обучение и днешният форум го доказва“, заключи на финала на дискусията д-р Маджаров.
Във форума участваха представители на Регионалните лекарски колегии от цялата страна, Бордове на научни дружества, ректори на медицински университети, болнични асоциации и др.
Всеки лекар, за да е търсен се образова и без някой задължително му дои парите, както го прави БЛС.
Хей туулупите какво стана с мижавата потребителска така а? Там не сте активни да искате актуализация а. Боклуците от ус на блс преди 2 години бързо бутнаха членския внос на 2% от МРЗ ,а си траят за потребителската така и затова имаме на главата по 30-40 прегледа дневно за една хрема , щото защо да не ходиш да се наваляш пред доктора за 2.90. Така и маса измислени болнични листове с измислени оплаквания защото няма финансова спирачка на алчната консумация на пролетарската сган. Но виж ще пратим докторите да се обучават ОЩЕ за смешни месечни възнаграждения иначе. Кое е вярното -лекарите им плащаме мизерно ,защото квалификацията им няма никакво значение или ще искаме още квалификация , но няма да актуализираме мизерното заплащане и нишо като в ЕС ?!? Кое в това уравнения е вярното ? МРЪСНИЦИ!
Тези ли толупи на снимката, които имат по 2 мозъчни клетки в кратуните си, ще "обучават"?
Извинявам се, Габровски е изключение.
Задължително трябва да е българските лекари да получават европейски заплати. За да останат тук. Другото са русофилски комунистически брътвежи.
Първо да се обучи този михлюзин Брънзалов, който миналата седмица обясняваше, че маркерите индициращи таргетна терапия са дистрибуционен проблем. Главата на българските лекари говори глупости, липсват му елементарни познания. Срам! Но никой от т.нар водещи онколози не излезе да го опровергае. Какво продължаващо обучени, кой ще ги обучава? Тези галфони нан снимката ли? Всеки лекар трябва да може да разбира английски и да следи 5-6 важни списания в своята област и задължително New England и Lancet.