„Кръстосаното донорство е още една възможност, чрез която да се намери донор, за да се трансплантира увреден орган – става въпрос за бъбрек. При което се предполага, че ще се осигури успешно лечение на пациента с терминална бъбречна недостатъчност. Така че съм положително настроен.“ Това каза пред БНР проф. д-р Вилиян Платиканов, ръководител на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в болница „Св. Марина“ и координатор по донорство и трансплантации по повод предложението на МЗ да бъдат разписани правила за кръстосано донорство и у нас.
Става въпрос за живо донорство. Трябва да се намерят двойки, които са имунологични съвместими. „Има нужда от изследвания, има нужда от организация, има нужда от търсене. На един човек да помогнем, макар че се очаква доста повече положителни резултатите, това вече е доста добре свършена работа“, каза проф. Платиканов.
Той подчерта, че този вид донорство се осъществява в Швейцария, Турция, Австрия - страни, които били известни със своята добра трансплантационна активност.
„Според мен настоящия закон е най-добрият възможен. Би могъл още малко да се подобри като се въведе регистър за хора, които изрично да запишат, че искат след смъртта си да бъдат донори“, каза още проф. Платиканов.
Той допълни, че искрено се надява и белодробната трансплантация да стане стройна и регулярна процедура за нашата държава, защото има много пациенти, които чакат за това, а няма къде да бъдат трансплантирани.
5,54 на 1 млн. души са били донорите у нас за последните пет години
14.08.2019 16:52:16МЗ публикува проекта на Националната програма за донорството
14.08.2019 14:49:07 Надежда НеноваДържавата започва дискусия за кръстосаното донорство и трансплантирането на матка
09.07.2019 17:25:57 Надежда Ненова