Имаше работна група, създадена към МЗ, в които участваха различни организации, която уточни промените в Закона за лекарствата. Беше редактиран първоначалния вариант, който министерството предложи и считаме, че този към момента е удачен. Така директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) Деян Денев коментира пред Zdrave.net проекта на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
„По отношение на клиничните изпитвания просто се въвеждат последните изменения, които бяха направени на европейско ниво. Имаше водещи европейски директиви, на базата на които са приети тези промени“, каза Денев. С новите текстове клинични изпитвания ще могат да се правят и в диализните центрове, както и в индивидуалните и групови практики за първична и специализирана медицинска помощ.
„Втората част от промените в закона касае мониторирането на пазара с оглед на дефицитите, които възникват в резултат на износ. Ние открай време смятаме, че механизъм трябва да се въведе, така както е въведен в почти всички източноевропейски страни. Надяваме се това да сработи, след като законопроекта се приеме и бъде въведен в сила“, каза Денев.
„Дали тези промени ще са достатъчни, за да се гарантира, че на българския пазар повече няма да липсват лекарства, едва ли някой може да предвиди със сигурност, но това е стъпка в правилната посока. Има един текст от договора с ЕС, който казва, че в случай на застрашаване на здравните нужди на населението, държавите имат възможност и право да ограничават свободното движение на стоки. На нас ни се струва, че тези предложения отговарят на тази част от договора ни с ЕС“, допълни Денев.
„Третият елемент е частта за състрадателна употреба на лекарствата. Там също има европейска директива, която дава възможност на държавите да въведат такива механизми и крайно време беше това да се случи и в България“, каза още Денев.
Припомняме, че става въпрос за регламент на Европейския парламент и Съвета относно лечението с лекарствен продукт за състрадателна употреба, приет преди 13 години и който урежда лечението на група от пациенти, страдащи от хронично, тежко или инвалидизиращо заболяване без възможност да бъдат добре лекувани с помощта на разрешено в съответната държава лекарство. То ще може да се извършва с медикамент, за който е подадено заявление за издаване на разрешение за употреба или е в процес на провеждане на клинично проучване.