В навечерието на Световния ден на оралното здраве, който се отбелязва всяка година на 20 март, Световната дентална федерация предупреди, че зъболекарите по целия свят са свидетели на съпътстващи щети от пандемията за здравето на устната кухина.
Федерацията съобщава за по-висока честота на кариеси и по-напреднали заболявания на венците като пародонтоза.
В изявление се казва, че промяната на навиците, свързана с локдауна и ограниченията за движение, е довела до това някои хора да пренебрегват миенето на зъбите два пъти дневно, да хапват по-често между основните хранения у дома и да не посещават зъболекаря, докато не изпитат силна болка, съобщава „Гардиън“, цитиран от БГНЕС.
Световната здравна организация съобщи, че здравните услуги в областта на устната кухина са сред най-засегнатите основни здравни услуги поради пандемията, като 77% от държавите съобщават за частични или пълни смущения.
„Нека го наречем така – това е зъбна катастрофа“, каза д-р Герхард Конрад Зебергер, президент на Световната дентална федерация (FDI).
По време на първата вълна от избухването на COVID-19 денталните практики по целия свят бяха принудени да спрат. В продължение на два до три месеца всички стоматологични часове се наложи да бъдат отложени или отменени, с изключение на спешни лечения.
Д-р Мария Фернанда Атуеста Мондрагон, президент на Колумбийската дентална федерация и съветник на FDI, каза: „Една от драматичните последици от пандемията е, че проблемите със здравето на устната кухина, които не бяха смятани за спешни по време на избухването на пандемията, всъщност станаха спешни, след като се наложи да се изчака два месеца, за да се потърси лечение“.
Световният ден на оралното здраве се празнува по цял свят всяка година на 20 Март. Той се организира от FDI Световната дентална организация и е най-голямата световна кампания за осведомяване за оралното здраве.