Да бъде разкрита специалност „Медицина“ във великотърновския филиал на МУ-Варна поиска на Велико Тръново Даниел Панов от ректора на висшето учебно заведение проф. д-р Валентин Игнатов, съобщиха от пресцентъра на община Велико Търново. Други желани нови специалности за обучение на студенти в града са „Рехабилитация“ и „Кинезитерапия“.
Даниел Панов подчерта, че създаването на филиала през 2015-а година е доказало веднага своята целесъобразност и е много полезно за системата на местното здравеопазване с обучаването на медицински сестри и акушерки, които са сред най-търсените кадри.
През 2019 година в града се дипломира и първия випуск – общо 33 медицински сестри и акушерки. Към днешна дата във филиала се обучават 109 студенти, като 48,6% са от региона. Предстои дипломирането на 15 медицински сестри и 14 акушерки. 52% от завършващите са от областта и ще започнат работа в структурите на местното и регионално здравеопазване.
В разговорите участваха също директорът на Филиал „Велико Търново“ на МУ „Д-р Параскев Стоянов“ (Варна) доц. д-р Диана Димитрова, зам.-директорът на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ д-р Галина Гарева, главната медицинска сестра Йорданка Минекова и областният управител проф. Любомира Попова. В подкрепа на необходимостта от обучаване на студенти по медицина във Велико Търново се изказаха също управителите на общинските здравни заведения – Комплексен онкологичен център, Белодробна болница „Д-р Трейман“, Медицински център за рехабилитация и спортна медицина – I, Център за психично здраве. Поканени на работната среща бяха също началниците на педиатрията и акушер-гинекологията в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“ – д-р Валентин Точков и доц. д-р Светозар Стойков.
С подкрепата на местната власт и местното здравеопазване идеята за разкриване на специалност „Медицина“ във Велико Търново е реална откъм реализация в обозримо близко бъдеще, стана ясно по време на срещата.
Ректорът проф. д-р Валентин Игнатов анонсира, че медицинските сестри с образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ могат да повишат квалификацията си до степен „Магистър“ във филиала на МУ – Варна във Велико Търново, като кандидатстването е с разработване на есе по тема в областта на здравните грижи. Срокът за подаване на документите е 30 юли, а изпитът е на 3 август.
Други от обсъжданите въпроси бяха свързани с акредитацията на общински здравни институции като бази за специализация на студенти. Една от възможните опции е този статут да придобие Белодробна болница „Д-р Трейман“.
Във всеки град - медицински университет. Това ще увеличи емиграцията.
Ето това е падението и обезличаването на Медицинските Университети!
Кметът искал да произвежда доктори на конвейер ....?!?!? След Бургас, Враца сега и в Търново, при наличие на функциониращи 6 висши училища подготвящи лекари! Защо не и в село Връшка чука? Смехория! Пълна девалвация на медицинското образование!! Във всяко село медицински университет ще произвежда сурогати с дипломи, които никъде няма да бъдат признати!
Лудата селянка Мара Рачева
Стига глупости, кой ще ги обучава?