УМБАЛ „Лозенец“ прави важна крачка в развитието на съдовата хирургия, като става първият референтен център в България за употреба на стандартизирани американски ендопротези с четири отвора (фенестри). Тази иновация в медицината предлага нови възможности за лечение на сложни случаи на торако-абдоминални аневризми тип IV, както и на парависцерални и юкстаренални аневризми. Това съобщиха от лечебното заведение.
Развитието на този референтен център стана възможно чрез сътрудничество с проф. Микеле Пиаца, който за първи път въвежда употребата на стандартизиран подход за четири фенестриран модифициран от хирурга ендографт за комплексно лечение аневризми на торако-абдоминалната аорта. Подобни референтни центрове са разкрити от италианския професор в няколко града в Италия и Испания. Той инициира създаването на подобни центрове в цяла Европа, като се очаква разширяване в Германия и Холандия. Чрез този обмен на знания, българските специалисти получават възможност да внедрят най-добрите световни практики и да ги прилагат за постигане на отлични резултати за пациентите у нас, допълват още от лечебното заведение.
От болницата описват случай, при който в Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ „Лозенец“ постъпва пациент с оплаквания от дълготрайни коремни болки. От извършеното образно изследване се установява торако-абдоминална аневризма (ТААА) тип IV. Общата честота на ТААА, включително тип IV, е относително ниска, но нараства значително с възрастта и наличието на придружаващи заболявания като артериална хипертония и дислипидемия. Едно от най-честите усложнения на аневризмите е руптурата – състояние, което се характеризира с изключително висок процент на смъртност (до 90%).
Към момента в България индивидуалните за всеки пациент ендопротези имат изключително висока цена (около 30 000 лв.). Те не се реимбурсират от Здравната каса, а срокът за доставка е няколко седмици и това ги прави почти невъзможни за употреба. При пациента се извършва комплексна аортна процедура, при която се използва модифицирана от хирурга американска ендопротеза, която се реимбурсира от Здравната каса. Върху ендопротезата се изработват четири отвора (фенестри), през които се осъществява захранването на всички висцерални органи.
Проведената операция протича 3 часа и е ръководена от началника на клиниката по съдова хирургия д-р Асен Тодоров, с помощта на неговия екип – д-р Маргарет Димова, д-р Кристина Каращранова и д-р Стефан Манасиев. Подобен тип комплексни процедури са неосъществими без висококвалифицирани анестезиолози, като в този случай участват началникът на клиниката по анестезиология и реанимация д-р Николай Увалиев и д-р Жулиен Димитров. Пациентът е раздвижен и изведен от реанимация още на първия постоперативен ден в добро общо състояние и за голямо негово облекчение без коремни болки, допълват от болницата.
УМБАЛ „Лозенец“ продължава да надгражда високото качество на медицинските услуги в България, като водеща болница за иновативни и животоспасяващи похвати в съдовата хирургия, уверяват от там.
Болки в стомаха или корема?
Трябва да се попита директорката на болницата, тя ги разбира тея неща