Националната здравна комисия (NHC) на Китай - висшият ръководен здравен орган на страната, обяви, че ще подкрепя и насърчава ранните бракове и раждането на деца „на подходяща възраст“, пише globaltimes.cn. Комисията призова за увеличаване на усилията за повече деца поради катастрофалното демографско състояние на китайската държава.
Ю Сюеджун, заместник-ръководител на NHC, заяви на пресконференция, че тези неблагоприятни промени са резултат от политиката през последните години. Според наблюдатели значение има и политиката "семейство с едно дете", която е била наложена в Китай през 80-те години на миналия век и е била в сила до 2015 г.
Ниска раждаемост, застаряващо население и големи регионални в стандарта на живот на населението, са естествен резултат от икономическата и социално развитие на Китай през последното десетилетие, като в същото време отразяват глобалните демографски преходи и по-широките тенденции на модернизация.
Ю Сюеджун подчерта важността на оптимизирането на системата от политики за подкрепа на раждаемостта и механизмите за стимулиране, като призовавайки за постоянни, дългосрочни усилия от всички населени места за насърчаване на устойчиво демографско развитие.
Той каза още, че NHC ще съсредоточи повече усилия върху застъпничеството за брак и раждане на деца на подходяща възраст, както и оптимални практики за раждане на деца.
Според последния статистически бюлетин за развитието на гражданските дела през 2023 г., публикуван от китайското Министерство на гражданските въпроси, общо 7,68 млн. двойки са се оженили през цялата 2023 г., което е 12,4% увеличение в сравнение с предходната година. Това е първият установен ръст на регистрираните бракове от близо едно десетилетие, като той надминава нивото от 7,64 млн. брака, регистрирани през 2021 г., съобщи китайската медия Yicai.com.
Хе Яфу, независим демографски експерт, който следи данните за регистрация на бракове, смята, че нарастването на регистрациите на бракове през 2023 г. се дължи на въздействието на COVID пандемията, която е накарала много млади хора да отложат сватбите си до 2023 г.
Той отбелязва, че броят на регистрациите на бракове през първата половина на 2024 г. е намалял на годишна база, което обаче показва, че компенсаторният ефект след пандемията постепенно се е изчерпил.
Изследователят обаче обръща внимание е на друг факт, който има съществено значение за китайците - много млади хора са избрали да сключат брак през 2023 г. с намерението да имат деца през благоприятната 2024 г., която е „Година на Дракона“ според традиционния китайски календар. През 2023 г. в Китай са родени 9,02 милиона бебета, което означава до раждаемост от 6,39 на 1000 души, според Националното статистическо бюро на страната.