Китай обяви, че ще разреши създаването на изцяло чуждестранни болници в 9 региона на страната, включително столицата Пекин, като израз на стремежа да привлича чуждестранни инвестиции, предаде Ройтерс.
Според наблюдатели Пекин се опитва да привлече повече чуждестранни инвестиции, за да даде тласък на закъсалата си икономика.
В документ, публикуван на официалния уебсайт на китайското министерство на търговията, се казва, че новата политика е пилотен проект на управляващата комунистическа партия начело със Си Дзинпин, а целта е да се даде възможност за качествено развитие на медицината и посрещане на здравните нужди на хората.
Проектът ще позволи създаването на такива болници в столицата Пекин, Тиендзин, Шанхай, Нанкин, Суджоу, Фуджоу, Гуанджоу, Шенжен и Хайнан – всички те са относително богати градове и провинции в източен или южен Китай.
Новата политика изключва болници, практикуващи традиционна китайска медицина и „сливания и придобивания на обществени болници“, гласи документът. В него се добавя, че специфичните условия, изисквания и процедури за създаване на такива болници, притежавани от чужденци, ще бъдат подробно описани в близко бъдеще.
Политиката също така позволява на компании с чуждестранни инвеститори да участват в разработването и прилагането на технологии за гени и човешки стволови клетки за лечение и диагностика в пилотните зони за свободна търговия в Пекин, Шанхай, Гуангдонг и Хайнан.
Според документа това включва регистрация, маркетинг и производство на продукти, които могат да се купуват в цялата страна.