„Правителството ще осигури допълнително финансиране от 30 млн. лв. за областните и общинските болници. Това ще стане чрез преструктуриране на разходите в държавния бюджет и постановление на Министерския съвет. От тези средства 18 млн. лв. са предвидени за общинските болници, а 12 млн. лв. - за областните. Целият допълнителен ресурс, който те ще могат да използват през настоящата година, е 66 млн. лв. Толкова е увеличението за областните и общинските болници над базовите бюджети на НЗОК и на МЗ за 2018 г., приети от Народното събрание. От тези 66 млн. лв. – 28 млн. лв. са предвидени за общинските лечебни заведения, а 38 млн. лв. – за областните болници“. Това заяви Кирил Ананиев на брифинг след среща между премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев, финансовия министър Владислав Горанов и представители на Сдружението на общинските болници.
По думите му този ресурс позволява увеличение на заплатите на работещите в областните и общинските болници.
За общинските болници увеличението на разходите за персонал ще бъде с между 25% и 40%. Увеличението при областните болници ще бъде 10-15%, тъй като те имат по-голям капацитет и по-добро усвояване по линия на НЗОК. Това стана ясно още от думите на министър Ананиев.
Министърът уточни, че освен финансовото подпомагане, свързано с разходите за персонал, ще бъдат заделени средства и за нормалното функциониране на общински болници, които извършват дейности по оказването на спешна и неотложна помощ в труднодостъпни и в такива населени места, в които няма други лечебни заведения и приходите от дейност са недостатъчни поради малкия брой на обслужваното население. Съвместно със Сдружението Министерството на здравеопазването ще работи и по преструктурирането на общински болници с цел повишаване ефективността им. През следващите седмици предстои да бъдат решени чисто технологични и организационни въпроси, които в момента възпрепятстват общинските лечебни заведения при изпълнението на дейността им, посочи още Ананиев.
Моля, да проконтролирате политическите квалификации и безпочвените разсъждения за "големи бюджети". Говориме за реалното здравеопазване на хората от малките населени места.
За десет години управление герберастките калинки сринаха здравеопазването. Докараха медицинския персонал до просешка тояга.
При БВП от 100 милиарда , правителството "дава" някакви пари за да отложи и замаже проблемите , да изкара годината . Необходимите принципни реформи в болничния сектор не са дори планирани ! Самият Ананиев заяви , че след дискусиите и пр. по прословутите "два модела" нито има общо решение , нито е изплувал трети . Кога беие края на мандата ? Догодина ? По-догодина ? Ше се справиме , другари и другарки !
Такова трябва да е мисленето и действията за малките, отдалечени болници(помагащи на загиващите в тези условия хора-пример "Белоградчик"). Надяваме се, че човещината и мисълта за добро ще бъдат водещи за политиката по отношение на Хората!
Сега е важно да се потушат общините, кметовете да кротясат и изборите да си минат гладко. А, че системата няма да се подобри, какво ги бърка тях?
Е, ми идват избори бе брато! Пак им затвориха устата с крехко подаяние. Така е като разполагат с нашите пари и си правят с тях каквото им е удобно.
личното ми мнение е, че нещата са толкова пропаднали и изостанали.. и 100% увеличение - няма да подобри нищо за поне 10 години. Реформа из основи,по Холандската система!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Не смяна на системата , а комунистически дотации в стила на бюджетното социалистическо здравеопазване на правешкия цървул ТодАр. Бравос, другари. А трудът на медицинския персонал ще продължава да бъде неостойностен, начислен и платен. Пак. като в 1980г. Ако някой приписка даваме някакви подаяния , колкото мизерията да не е на преден план. И те така.