Разширените вени са най-разпространеното съдово заболяване. Различни проучвания сочат, че от разширени вени страдат около 30% от пълнолетното население и 50% от хората над 50 години.
Голяма част от проявите на варикозната болест остават незабелязани или пренебрегвани в ранните стадии, което е причина за честото и късно диагностициране.
Как да разпознаем разширените вени?
Най-често първата проява на разширени вени е изцяло козметична - появяват се различни по форма, дължина и цвят меки подутини по долните крайници, често наподобяващи змия под кожата.
С влошаване на варикозната болест вените предизвикват симптоми като тежест, отоци, болки, сърбежи и цялостен дискомфорт в краката, което може значително да се отрази на качеството на живот и дори на работоспособността на пациентите.
В крайните си стадии, варикозната болест води до тежка венозна недостатъчност, промяна в кожата на краката (потъмняване и изсушаване на кожата) и до трудно зарастващи “варикозни” рани.
Как се образуват разширените вени?
Разширените вени са поначало здрави повърхностни вени. Работата на здравите вени е да пренесат кръвта от краката към сърцето, тоест в посока нагоре срещу гравитацията. Това е възможно благодарение на венозните клапи, които пропускат кръвта само в посока към сърцето и не и позволяват да се върне в обратна посока.
При разширените вени обаче, най-често поради генетична предразположеност, тези клапи се отпускат и позволяват на кръвта да се движи в обратна посока. Това води до натрупване на кръв във вените на краката и до разширяване на стените им, което ги прави да изглеждат като меки издутини по краката.
Усещанията за болка и дискомфорт се причиняват от неправилното кръвообращение в зоната на разширените вени.
Какви са причините за поява на разширените вени и можем ли да ги предотвратим?
Установено е, че най-голяма вина за появата на разширени вени има генетичната предразположеност към тях. Унаследява се слабост на тъканта, от която са изградени клапите и стените на вените.
Друг фактор, който може да доведе до по-бързо развитие и влошаване на разширените вени, е продължителното застояване на едно място с пуснати надолу крака - без значение в седнало или право положение.
Когато мускулите на краката се движат, те “изстискват” или “изпомпват” кръвта от вените (от там и терминът “мускулна помпа”), което не ѝ позволява да се застоява и натрупва. Когато обаче мускулите не се движат, това води до много по-бавно движение на кръвта във вените на краката и до натрупването ѝ, което може да подпомогне развитието на разширени вени.
Затлъстяването също е честа причина за по-бързо влошаване на разширените вени. Така вените се притискат и се повишава налягането, което води до още по-трудното и изпомпване нагоре към сърцето.
За да намалите риска от развитие и влошаване на разширените вени, движете се често и не допускайте продължителни периоди на застояване на едно място. Кратки разходки или просто раздвижване на краката, глезените и ходилата, може значително да помогне за подобряване на симптомите и до забавяне развитието на разширени вени.
Кога да потърсим лекарска помощ?
Методите за лечение на разширени вени преминаха през бурно развитие през XXI век. Съвременните технологии позволяват лечението на разширени вени да се извършва без разрези, без общи упойки и без болничен престой. Най-често са достатъчни две посещения в специализирана клиника, като Веда Клиник, за да се избавите от разширените вени.
Решението дали да се подложите на лечение за разширени вени е индивидуално за всеки пациент и зависи от усещанията и желанията на пациента. То не е медицински наложително, освен в по-изразените му стадии. Избор на пациента е дали желае да се избави от вените, било то по козметични или здравословни причини.
Препоръчително е всеки пациент с разширени вени да проследява състоянието на вените си, особено при влошаване и засилване на симптомите.
Най-важно е да посетите лекар при проява на някой от тези симптоми:
- При поява на силна болка по хода на разширена вена, която се засилва при натиск;
- При втвърдяване на разширена вена;
- При силен оток на крака, особено когато е само на единия крак.
Тези симптоми могат да бъдат признак за по-сериозно и изискващо навременно лечение състояние, наречено тромбофлебит.
При всички останали случаи на разширени вени пациентите не трябва да неглижират проблема, защото той не е просто козметичен и може да бъде решен лесно и безболезнено.
Източник на изображение: pexels.com