Неделя, 06 Април 2025
04
апр
 

Какви са процедурите, през които трябва да преминем, ако ни е нужна медицинска експертиза? (Видео)

Петък, 04 Април 2025 | 12:10:48


Какви документи са ни нужни, за да се явим пред ТЕЛК? Как се издава талонът за медицинска експертиза? Дължим ли такси за подготовката на документите за освидетелстване? На тези и други въпроси, свързани с медицинската експертиза, отговарят днес експерт

Какви документи са ни нужни, за да се явим пред ТЕЛК? Как се издава талонът за медицинска експертиза? Дължим ли такси за подготовката на документите за освидетелстване? На тези и други въпроси, свързани с медицинската експертиза, отговарят днес експертите на Здравната каса в рубриката за здравноосигурени „НЗОК за теб“.

Експертизата на трайно намалената работоспособност се извършва от ТЕЛК и НЕЛК. Подготовката на хората с увреждания за явяване пред комисиите на ТЕЛК се осъществява от техния личен лекар. Първо, пациентът трябва да се обърне към своя личен лекар, който ще му даде разяснения дали е възможно освидетелстването му от ТЕЛК, като вземе предвид заболяванията, които има, и тяхната тежест. Личният лекар определя нужните медицински документи, прегледи, консултации и изследвания, които са нужни на съответния човек, освен това му дава медицинско направление за ТЕЛК. С него пациентът отива в съответната комисия по местоживеене. Лицата, които нямат личен лекар се насочват към ТЕЛК от лекуващия си лекар.

Кои са необходимите документи за явяване пред ТЕЛК?

  • Насочването на пациента за освидетелстване от ТЕЛК е задължение на личния лекар. Той издава на болния медицинско направление по образец или Талон за медицинска експертиза (бл. МЗ-НЗОК № 6) за изследвания и консултации със специалист, за нуждите на ТЕЛК. Няма забрана от страна на НЗОК личният лекар да издава направления за освидетелстване/преосвидетелстване от органите на ТЕЛК/НЕЛК.
  • В случай на трайно намалена работоспособност, която не е предшествана от временна неработоспособност, личният Ви лекар подготвя документите за представяне пред ТЕЛК и го насочва с медицинско направление за ТЕЛК, като това направление не е посоченият по-горе „Талон за медицинска експертиза“ (бл. МЗ-НЗОК № 6), а направление съгласно Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи. При подготовката за преосвидетелстване от ТЕЛК (НЕЛК), лекарите, които имат сключени договори с НЗОК, издават направления, необходими за извършването на определени консултации и изследвания, които се отнасят до медицинската експертиза.

Как се издава талонът за медицинска експертиза?

„Талон за медицинска експертиза“ (бл. МЗ-НЗОК № 6) се издава електронно и се изпраща чрез медицинския софтуер на лекарите към Националната здравна информационна система (НЗИС), откъдето получава уникален национален референтен номер (НРН). НЗИС е създадена и се поддържа от Министерството на здравеопазването.

След представяне на документите в ТЕЛК (НЕЛК), по искане на последните, се назначават само високоспециализирани медико-диагностични изследвания (ВСМДИ) с „Направление за медико-диагностични изследвания“ (бл. МЗ-НЗОК № 4).

Дължат ли се такси за подготовка на документи за освидетелстване от ТЕЛК/НЕЛК?

  • Здравноосигурените лица не дължат заплащане за издадените им медицински документи. Те заплащат на лекаря само потребителска такса 2.90 лв. за прегледа, (освен ако не са освободени от нея) или 1.00 лв., ако отговарят на условията за навършени стаж и възраст.

       За издаването на направление, с което личният лекар насочва за освидетелстване здравноосигурено лице към органите на ТЕЛК, пациентът не заплаща.

Какво да направят болните, ако са трудноподвижни и не могат да стигнат до ТЕЛК

 Лицата, които по медицински показания не са в състояние да се явят в ТЕЛК, се освидетелстват на място (в дома, в болнично или друго заведение). Това обстоятелство се доказва с медицинско удостоверение, издадено от лекуващия лекар или вписано в протокола на ЛКК (направлението на личния лекар).

 Кога може да се обърнете към лекарска консултативна комисия (ЛКК)?

 Лекарската консултативна комисия освидетелства лицата за продължаване на отпуск за временна неработоспособност над 14 дни за едно или повече заболявания без прекъсване;

При подготовката за ЛКК здравноосигуреното лице се насочва от личния си лекар  за прегледи към специалисти от лечебни заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ, сключили договор с НЗОК, с „Талон за медицинска експертиза“ (бл. МЗ-НЗОК № 6).

Ако ЛКК прецени, че са необходими допълнителни изследвания или консултации, ги назначава с направление за медико-диагностични дейности (бл. МЗ-НЗОК № 4) и/или с „Талон за медицинска експертиза“ (бл. МЗ-НЗОК № 6).

Каква е продължителността на болничния лист, който може да издаде ЛКК?

Лекарските консултативни комисии (ЛКК) разрешават непрекъснат отпуск за временна неработоспособност до 180 календарни дни и не повече от 30 дни еднократно. В тези 180 дни се включват и дните по предхождащия еднолично издаден болничен лист (от личния лекар), но не се включват 135-те дни от отпуска, които се полагат за бременност и раждане (чл. 45 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските).

Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК.

Заплаща ли пациентът за прегледите в ЛКК и издаването на болничния лист?

Не се дължи заплащане за прегледи и консултации, необходими за представяне пред ЛКК и за извършване на експертиза на работоспособността, извършени в лечебни заведения, сключили договор за оказване на медицинска помощ с НЗОК.

Здравноосигурените лица не заплащат на общопрактикуващия лекар или на лекаря специалист, сключили договор с НЗОК, за издаването на болничен лист. Те дължат само потребителска такса за прегледа в размер 2.90 лв. (или 1.00 лв., ако отговарят на условията за навършени стаж и възраст при пенсиониране), освен ако не са освободени от нея.

Къде може да намерите по-подробна информация за ЛКК на територията на страната?

НЗОК публикува на своята официална интернет страница - www.nhif.bg - в рубрика „РЗОК“ списък на сформираните ЛКК, сключили договор с НЗОК на територията на съответната област, и профила им.






Коментари по темата

Правила на форума за коментари
$YH*


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Станислав Бадаланов: Расте и се учи поколение, което достойно ще ни замести
06.04.2025 10:09:53 Невена Попова

Д-р Станислав Бадаланов: Расте и се учи поколение, което достойно ще ни замести

Д-р Станислав Бадаланов е лекар в Спешно отделение на УМБАЛ „Софиямед“ със специа ...

Изписват Ви от болница, но Ви трябва допълнително лечение. Кой ще Ви даде болничен?
05.04.2025 11:58:56

Изписват Ви от болница, но Ви трябва допълнително лечение. Кой ще Ви даде болничен?

Кой може да Ви издаде болничен лист, ако след изписването Ви от лечебно заведение, имате нужда от ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...