Събота, 21 Декември 2024
24
септ
12
 

Как да задържим младите лекари у нас?

Вторник, 24 Септември 2024 | 14:36:44
12

По последни данни в България има около 30 хиляди лекари, което поставя страната на 19-то място в света. Въпреки това много от тях са на възраст над 55 години, а 50% от младите лекари избират да работят в чужбина. Причините са ниско възнаграждение, огра

По последни данни в България има около 30 хиляди лекари, което поставя страната на 19-то място в света. Въпреки това много от тях са на възраст над 55 години, а 50% от младите лекари избират да работят в чужбина. Причините са ниско възнаграждение, ограничено кариерно развитие и не на последно място агресията от страна на пациентите. Комбинацията от тези фактори сериозно застрашава стабилността на здравната система в страната.

Доц. д-р Димитър Гугутков дмн, изп. директор в Медицински комплекс „Доверие”, предлага нови стратегически инициативи за справяне с тези предизвикателства и подобряване на здравните услуги

В сравнение със страни от Европейския съюз, заплатите в България остават значително по-ниски. Това води до сериозна демотивация за служителите и  професионален растеж в страната. Липсата на възможности за специализация утежнява ситуацията и принуждава младите лекари да търсят по-добри условия извън родината.

“Докато не направим така, че нашите лекари, медицински сестри и санитари да са възнаградени достойно, ние няма как да искаме качество и услуга,” споделя доц. Гугутков.

Освен финансовите затруднения, вербалната и физическа агресия създават допълнително напрежение в здравната система. Тя е често срещана към лекарите и медицинския персонал, но част от инцидентите остават недокладвани.

Чрез национално проучване от началото на годината, е установено че 89% от участниците считат вербалната заплаха за форма на агресия. Повечето хора очакват лекарите да вземат бързи и точни решения. Около една четвърт от участниците са ставали свидетели на вербална агресия към лекари. Димитър Ганев от агенция „Тренд“ отбелязва, че хората са по-малко толерантни към такива инциденти. Около 250 хиляди души са ставали свидетели на физическо нападение срещу лекари.

Непрекъснатото напрежение е лична заплаха за лекарите, както и сериозен проблем за качеството на здравните услуги. Според доц. Гугутков, след сблъсък с агресия, вероятността лекарите да напуснат страната се увеличава. Постоянният натиск пречи на предоставянето на висококачествени грижи за пациентите и създава криза в здравната система.

За да се спре губенето на кадри, са необходими спешни реформи. Сред основните мерки са увеличаването на заплатите до конкурентни нива в сравнение с другите европейски страни, както и създаване на повече възможности за кариерно развитие в България. Финансовите стимули трябва да се съчетаят с подобряване на условията на труд, за да се предотврати обезценяване на професията.

От съществено значение е и подобряването на защитата на медицинските работници от агресия. Въвеждането на по-строги мерки за сигурност и законодателни защити за лекарите ще намали напрежението и ще осигури по-благоприятна работна среда. Без тези реформи бъдещето на младите кадри в България изглежда несигурно.

Въпреки трудностите, има причини за надежда в българската здравна система. Медицинският туризъм в България и медицинското обслужване вече са на ниво, сравнимо със западните стандарти. Българските лекари са изключително добре обучени, а болниците разполагат с модерна техника, която може да се мери с най-добрите в света. Качественото здравеопазване само в чужбина е мит.

Доц. Гугутков подчертава, че самочувствието на българските лекари и уважението на пациентите са ключови за промяната. “Това е най-силната реклама на медицинските услуги у нас. Положителните преживявания и добри отзиви ще привлекат повече пациенти и ще мотивират лекарите да останат”, допълва той.

Промените са наложителни, за да се осигурят качествени здравни услуги. Без тях здравната система ще продължи да страда от недостиг на кадри, а достъпът до здравеопазване ще се влошава. Въпреки трудностите, България разполага с основите за устойчиво и качествено здравеопазване, ако бъдат предприети нужните стъпки навреме, отбелязва мениджърът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
4C1F

ФенНаНоуХау-то 27.09.2024 12:40:50

Единственото адекватнои полезно мнение! Браво! Сега да се препрати на "заинтересованите лица"- Защото не е много ясно Кой пита? И от там насетне да се случи реално. А на "Човекът" зад този ник-нейма, му изпратете покана да стане Консултант в МЗ- може и Съветник :) Ако предложи подобни работещи механизми, може да бъде поканен за следващия министър-председател. Жалко, че сигурно няма възможностите и връзките, за се потопи в "блатото" Политика. Поздрави!

ноу-хау 27.09.2024 11:20:11

1. Изгонете пенсионерите, напр. в общинските болници, които по цял ден клатят ташаци и чешат шунди, докато банкоматът им зарежда пенсия и заплата за нищоправене. 2. Изпратете младите на курсове в чужбина - Германия, Англия, за да се научат, защото мантрата: "Ние пенсионерите работим, за да учим младите" е токсична - не ги учите, а напротив - те ви изкарват заплатите. 3. 5 хил. лв. заплата и срочен едногодишен договор за новоназначен млад лекар - "принципът на моркова и тоягата". Проблемът в една общинска болница се оправя, като се срине до основи и се построи 100 м. вляво, с нов персонал. Иначе, пак си остава шибан комунизъм.

Гост 24.09.2024 22:06:28

Скандалният банкер Стоян Мавродиев, главно действащо лице по аферата с кредита-грабеж от държавната Българска банка за развитие (ББР) в размер на 150 млн. лв., отпуснат без обезпечение на Румен Гайтански – Вълка през 2019 г., е прибрал рекорден рушвет от 15 милиона лева за участието си в дръзката финансова измама с парите на данъкоплатците. През миналата седмица Мавродиев и близкият до почетния председател на ДПС Ахмед Доган бизнесмен със сенчеста закваска Румен Гайтански – Вълка бяха обвинени от прокуратурата за извършено длъжностно присвояване в особено големи размери и за серия от документни измами, чрез които отпуснатите от държавната Българска банка за развитие почти 150 млн. лв. потъват в частни джобове. Мавродиев е най-уязвимият сред обвиняемите, тъй като е бил главен изпълнителен директор на ББР и лично е одобрил с подписа си предоставянето на многомилионния заем на Румен Вълка. Очилатият финансист рискува присъда от 10 до 20 години затвор и конфискация на имуществото му, ако бъде признат за виновен. Вече цяла седмица Стоян Мавродиев е в неизвестност за властите, а предположенията са, че се укрива в Гърция, където притежава имоти за няколко милиона евро. Твърди се, че бившият шеф на ББР е закупил три луксозни вили в баровското селце Посиди на първи ръкав на Халкидики с част от рекордния подкуп, който е получил през 2019 г., за да одобри отпускането на заема за 150 милиона лева към фирма на Румен Вълка. Смята се, че имотите на Мавродиев в Гърция, закупени през 2020 г. чрез офшорно дружество с прикрит реален собственик, струват над 5 милиона евро. Според източниците още в края на миналата седмица Мавродиев е напуснал Гърция и се е отправил към Истанбул. В момента е или в турския мегаполис, или се крие в Дубай, където според слуховете през 2022 г. си е купил луксозен апартамент за 2,5 милиона евро. През пролетта на 2021 г., броени месеци след като е отстранен като главен изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР) със заповед на тогавашния премиер Бойко Борисов, Стоян Мавродиев купува имение в София за впечатляващата сума от 5 милиона лева. Луксозният имот на корумпирания финансист е част от 5-звездния частен жилищен комплекс с контролиран достъп „Панчарево парк“, разположен на хълмовете над Панчарево сред зеленина и борови гори и с панорамна гледка към езерото и Лозен планина. Тузарската къща на Мавродиев е с разгъната застроена площ от 1200 квадратни метра и с двор от над 4 дка. Външен басейн с постоянно подгряване, сауна, фитнес салон, винарска изба и домашно кино са само част от екстрите и ежедневния бит на чевръстия банкер. Палатът на Мавродиев е реализиран от италианско архитектурно студио и всички материали и оборудване – дограми, щори, врати, специални настилки, мебели и осветителни тела са внос от Апенините.

Eто как! 24.09.2024 22:05:39

Общински парцел, поне декар! Всички строителни документи, разрешителни прочее за Дом на Лекаря и неговото Семейство! И без да рекетирате човека, ясно ли е МУТРИ проклети? Нотариално заверен Договор с общинска фирма за строеж на къщата! САМО ТОГАВА ЩЕ ВИДИТЕ СПЕЦИАЛИЗАНТИ И ЛЕКАРИ, ВЪОБЩЕ! Лекарят има право на Дом, не по-малко от МУТРИТЕ, КУРВИТЕ ИМ и ЛАКЕИТЕ ИМ!

Гост 25.09.2024 12:29:38

Tova e tochno taka.No zashto da im otvariame ochite che izhoda e ,,Zaselvane,,.Neka ruhne sistemata,neka falira mente-kasata,neka umirat pacientite /i bez tova sa agresivni i prosti/.BALGARITE NE ZASLUJAVAT NITO LEKARI,NITO DARJAVA.Narod Bookkluk !

GEST 24.09.2024 19:56:43

Как да задържим младите лекари у нас? Като им скриеме паспортите!

Гост 24.09.2024 17:29:05

Ще задържите на баба си хурката. Разликата в заплащането на лекарите с тези в Западна Европа е 12-17 ПЪТИ . Само много глупави чички и лелки в управлението на гетото може да си помислят, че могат да задържат някого при свободни граници и ежедневни полети до по-добри държави от дупката българия. Тази дупка е на мутрите във всички сфери -от имотната мафия до фалшивите винарски изби перачи на мангизи, далавераджиите, прекупвачите и менте политиците и менте 'здравната каса'. Пригответе се за сериозен социален трус след като това последно поколение лекари днес на 60-70-80 г си отиде. След това и вие в гроба в гетото без здравно обслужване. Така е в комунистическите дупки без бъдеще. Амин.

В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 24.09.2024 22:02:30

Чудесно казано!

Гост 24.09.2024 16:25:33

С европейски заплати, другари комуняги гугуткови.

Гост 24.09.2024 22:07:41

Имам една идея KAK...:За всички е ясно, че нашето първенство не може да се мери във финансов аспект с големите западноевропейски шампионати, а дори и с повечето първенства от Централна Европа. Ограничени от финансовите си възможности, понякога е трудно за нашите отбори да привлекат наистина качествени чужденци, но все пак да се каже, че индивидуална класа в нашето първенство отсъства би било погрешно. В българската Първа лига има играчи, които определено можем да кажем, че получават солидно възнаграждение. Такива за настоящия сезон са: Матиас Фаетон – 35 000 евро на месец Руан Секо – 35 000 евро на месец Дюкенс Назон – 30 000 евро на месец Юрген Матай – 30 000 евро на месец Ноа Сонко Сунберг – 25 000 евро на месец Тобиас Хайнц – 20 000 евро на месец Ивайло Чочев – 15 000 евро на месец Рикардиньо – 10 000 евро на месец Ивелин Попов – 8 000 евро на месец

Гост 24.09.2024 22:30:08

Аз понеже не се интересувам от футбол да попитам -тези, цитирани футбалери играят ли или само търкат пейката. Или предимно се изявяват в чалготеките и в креватите на певачки и мурви.

Гост 24.09.2024 23:18:01

Предимно последното, колега! Едно време и аз се интересувах от футбол, сега вече НЕ!


Всичко за коронавируса
Още новини
В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят
21.12.2024 12:17:40

В Лион бе открита Академията на СЗО, в нея ще се обучават медици от цял свят

В Лион отвори врати Академията на СЗО, съобщи пресслужбата на организацията. Като предоставя ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...