Петък, 24 Януари 2025
24
ян
 

Иновативни терапии, заплащани от НЗОК (Видео)

Петък, 24 Януари 2025 | 13:34:13


Кои са иновативните терапии, заплащани от НЗОК? Това е темата, на която е посветена тази седмица рубриката на Здравната каса за здравноосигурени „НЗОК за теб“. В областта на здравеопазването технологичните иновации оказват ключово з

Кои са иновативните терапии, заплащани от НЗОК? Това е темата, на която е посветена тази седмица рубриката на Здравната каса за здравноосигурени „НЗОК за теб“.

В областта на здравеопазването технологичните иновации оказват ключово значение при диагностицирането на редица заболявания и улесняват отделните процеси на работа, предоставяйки надеждна и висококачествена услуга на всеки пациент.

Кои са новите иновативни методи, за които заплаща НЗОК?

В бюджета на НЗОК е заложено  финансиране  на иновативни медицински методи и технологии, които водят до повече здравна резултатност и ефективност.  Сред тях са робот-асистирана хирургия, роботизирана рехабилитация, ендоваскуларни диагностични и лечебни процедури при инсулт и други заболявания.

Кои конкретни заболявания се повлияват добре от иновативните технологии?

  • Дълбоката мозъчна стимулация при пациенти с Паркинсон, благодарение на която пациентите получават лечение, сравнимо с това в най-развитите страни по света.
  • Роботизирана хирургия на повече злокачествени заболявания – както в АГ областта, така и операции на рак в областта на хирургията, гръдната хирургия, урологията и детската хирургия.

Преимуществата на този вид лечение позволява то да да бъде прилагано при по-широк кръг заболявания и при повече пациенти с различна патология, които могат да се възползват от иновативните възможности за оперативно лечение. Така вече с робот могат да се оперират хора с рак на стомаха и червата, на черния дроб, панкреаса, белия дроб и простатата, както и на женската полова система.

Така се постига на по-голяма радикалност и контрол при оперативното лечение на злокачествени заболявания, по-бързо следоперативно възстановяване и по-малко усложнения, по-малка кръвозагуба при операцията, намалена болкова симптоматика при пациентите, подложени на оперативно лечение, скъсен болничен престой след оперативната интервенция.

  • Прилагане на новостите и актуалните тенденции в диагностиката, лечението и проследяването на редките болести и развитието на европейските референти мрежи, както и достъпът на българските пациенти до иновации в областта на редките болести.
  • С включването в Позитивния лекарствен списък на лекарствени продукти, принадлежащи към нови международни непатентни наименования (INN), както и на нови показания на вече включени лекарствени продукти, всяка година се разширява достъпа на българските пациентите до иновативни лекарствени терапии. През последните години НЗОК заплаща лекарствени продукти, принадлежащи към 25 нови INN, както и 43 нови терапевтични показания; за 2024 г. – те са съответно 28 нови INN и 19 нови показания.
  • Сред иновативните терапии, които НЗОК реимбурсира, са лекарствени продукти за домашно лечение на заболявания: като множествена склероза, сърдечна недостатъчност и атеросклеротично ССЗ, депресивно разстройство, псориазис, както и спинална мускулна атрофия и други редки заболявания, така и предназначени за лечение на онкологични и онкохематологични заболявания, като карцином на гърда, на белия дроб, меланом на кожата солидни тумори, В-едроклетъчен лимфом, мултиплен миелом,  лазерната корекция на зрението  и др.
  • Конкретно, достъп до най-модерните терапии за лечение имат и пациентите с рак на гърдата. Освен с химиотерапия и хормонотерапия подходящите пациенти могат да бъдат лекувани и с терапии от най-ново поколение. Тройно негативните карциноми могат да получат предоперативна терапия, както и терапия от първа линия с имунотерапия. Резултатите, които наблюдаваме при тези болни, са обнадеждаващи. Стандарт в лечението на хормонрецептор позитивните HER2 негативни тумори е комбинираната хормонотерапия и лечение със CDK4/6 инхибитори. Жените, носителки на патогенни BRCA мутации, могат да получат лечение с PARP инхибитори.

Какви са на практика ползите?

Съвременната медицина е немислима без иновациите. Те са насочени към равен достъп до съвременно лечение на пациентите и намаляване на риска при неговото прилагане.

За да се постигнат тези цели, трябва да имаме качествено нови методи на лечение. И всъщност това означава иновация - качествено нов. Тук се откроява и финансовият ефект на добрите здравни услуги, чието значение е осезаемо в дългосрочен аспект.

На пръв поглед иновациите са по-скъпи, но реално пестят пари на обществото, тъй като водят до по-ефикасно лечение, а това е и един от големите оценъчни критерии за стойността на една иновация, а именно към колко социално значими заболявания е насочена.

В медицината и здравеопазването дигиталните технологии биха могли да помогнат за превръщането на неустойчивите здравни системи в устойчиви, да изравнят отношенията между медицинските специалисти и пациентите, да осигурят по-евтини, по-бързи и по-ефективни решения.






Коментари по темата

Правила на форума за коментари
LJYE


Всичко за коронавируса
Още новини
В „Майчин дом“ спасиха родилка с болест на фон Вилебранд тип 2B
24.01.2025 17:21:21

В „Майчин дом“ спасиха родилка с болест на фон Вилебранд тип 2B

Екип на СБАЛАГ „Майчин дом“ спаси млада жена от Бургас с изключително рядко и високор ...

Можем ли да си купим лекарство с рецепта от аптека в друг град?
24.01.2025 16:52:51

Можем ли да си купим лекарство с рецепта от аптека в друг град?

Може ли рецепти, издадени от общопрактикуващия лекар, да се изпълняват в аптеки, които се намират ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...