!
Неделя, 08 Септември 2024
06
апр
1
 

Износът на фармацевтични продукти е над 4% от общия износ на стоки в България

Сряда, 06 Април 2022 | 13:09:52 Надежда Ненова
1

България е на 10-то място в Европа по брой на обучаващи се в специалност „Фармация“. Това стана ясно по време на представянето на публикацията „Фармацевтичната и

България е на 10-то място в Европа по брой на обучаващи се в специалност „Фармация“. Това стана ясно по време на представянето на публикацията „Фармацевтичната индустрия в България“, поръчана от фондация „Конрад Аденауер“ и изготвена от Института за икономическа политика (ИИП). 

„Ако в други сектори сме в края на европейските класации, тук сме в първата третина на страните от ЕС. Студентите по „Фармация“ се обучават в пет университета в страната, като взимаме предвид и други специалности с пряко отношение към фармацевтичната индустрия – биология, биохимия, химия. Около 15% от следващите „Фармация“ са чуждестранни студенти. Най-голямата диаспора на немски студенти е във Варна – 1000, следвани от Пловдив и София“, каза Ясен Георгиев, изпълнителен директор на ИИП.

Той цитира данни на ИАЛ, според които в страната ни има 54 компании за внос и производство на лекарствени продукти с над 8000 служители. 85% от тях произвеждат генерици и медикаменти за продажба на дребно. Има 75 локации за производство, контрол и съхранение на медикаменти, като 60% от тях са концентрирани в Югозападния район на страната.

Износът на фармацевтични продукти е на стойност 1 млрд. евро, а вносът – 1,5 млрд. евро, като част от него са активни веществата за лекарства за други пазари.

„Ръстът от 30% на вноса и износа за последните пет години се дължи се на обвързаността на фирмите в България с ЕС. Водещите експортни пазари са Германия, Франция, Нидерландия. Руската федерация също е на едно от водещите места, но от 2020 г. руският пазар е започнал да губи своето значение“, допълни Георгиев и подчерта, че износът на фармацевтични продукти е над 4% от общия износ на стоки в България, което поставя страната ни пред Румъния, Сърбия и Словакия.

По отношение на клиничните изпитвания сме на 20 място в света по провеждането им и на 15 място по брой на участници. Основните причини за това са съотношението цена-качество, голям брой пациенти, които не са участвали в други проучвания, и нулев валутен риск. В България има 470 центъра, които провеждат клинични проучвания, с над 3000 служители, като фармакомпаниите извършват и свои собствени проучвания.

„България има голям потенциал за по-активно участие в сектора в Европа. Целта на доклада е да покажем какви са възможностите в България за увеличаване на производство на медикаменти и активни вещества за Европа, която все още е силно зависима от държави като Китай и Индия“, добави Георгиев. 

Ръководителят на българския офис на фондация „Конрад Аденауер“ Торстен Гайслер пък коментира: „Особено на европейско ниво има искания за връщане на производството на лекарства и активни съставки от трети страни в Европейския съюз, за да се гарантира сигурност на доставките дори по време на криза. Това е страхотна възможност за българската фармацевтична индустрия. България предлага много предимства и може да се превърне в „Аптека на Европа“: Ефективна фармацевтична индустрия с дългогодишна традиция, висококвалифицирани експерти и служители, прозрачно управление на качеството, гарантиране на стабилни вериги на доставки и изключително благоприятни производствени условия. С нашата публикация искаме да привлечем вниманието към България като фармацевтична локация и да подчертаем нейните силни страни.”



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
$B#s

В края на уродливия ни ПСЕВДОпреход 06.04.2022 14:00:44

„Възраждане“ на протест с надписи Z - РАЗСЛЕДВАНЕ НЯМА ЛИ ДА ИМА? САМОСЕЗИРАНЕ, НЕЩО? АЛО, АЛО Г-Н ГЕШЕВ?


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...