Специализираният седмичник логично акцентира на две визити, които утвърждават връзката между българското здравеопазване и Европейската комисия, и Световната здравна организация. Чрез средствата на фоторепортажа е отразено посещението на еврокомисаря по здравеопазване В. Андрюкайтис в Александровска болница, където той даде висока оценка на постигнатото в сферата на изучаването, откриването и терапията на редки неврологични заболявания с акцент върху приноса на проф. Ив. Търнев. В текст и снимки се разказва и за срещите на ген. директор на СЗО д-р Т. Гебрейесус в МЗ, в „Майчин дом“, като се откроява поетият ангажимент СЗО чрез своите експерти да подпомогне реализирането на необходимите здравни реформи в България.
Основен акцент в новия брой на „Форум Медикус“ е отзвук от неотдавнашна дискусия, организирана в БАН с атрактивното заглавие „Как да ти плащаме, докторе“. Но шеговитото в дебата свършва със заглавието, защото става дума за сериозен анализ на задълбочени хора, които освен че очертават статуквото, предлагат и решения. Участници в дискусията бяха проф. Олег Хинков, д-р Страшимир Генев, д-р Мими Виткова, Калоян Стайков, доц. Християн Танушев, проф. Веселин Борисов, Радко Велков и др. А във вестника темата за болничното здравеопазване у нас е обобщена от акад. Д. Дамянов. В анализа и в препоръките той поставя много и важни проблеми, сред които могат да се откроят: премахване на търговския статут на публичните болници у нас, повишаване на ролята и отговорността на държавата и общините към лечебните заведения, както и ревизиране на броя, функциите и особеностите на университетските болници. Всички констатации и предложения са не само интересни и точни, но и предполагат бърза, навременна реакция в законодателно и нормативно отношение, за да бъдат ограничени негативните процеси, които днес съпътстват и организационно, и административно, и финансово болничната сфера у нас.
Темата за ставащото в българското здравеопазване присъства в бр. 9 на специализирания седмичник и чрез отразяване отговори на министър К. Ананиев на актуални въпроси на депутати – отговорите всъщност интересуват всеки, който е част от системата, или е анализатор на процесите, или се вълнува накъде ще поеме т. нар. реформа. Министър Ананиев разяснява позицията на ведомството по темата за необходими промени в стандартите, за застраховането на лекарския труд, за здравния туризъм на хора от ЕС в българските рехабилитационни бази, за състоянието на автомобилния парк в спешната помощ и очакванията от проекта за цялостно преструктуриране на сектора, за състоянието на Областната болница във Враца и др.
Брой 9 на „Форум Медикус“ съдържа още:
- кореспонденция за помощта на Червения кръст при бедствието „Дзуд“ в Монголия;
- рецензия за нова монография „Болести на щитовидната жлеза“;
- информация за предстоящ на 17 март т.г. форум от серията симпозиуми на името на акад. Чудомир Начев – темата е „Невронаука“, а лекторът акад. Владимир Овчаров ще говори и за „Различия в мозъка при двата пола и междинни състояния“ – всъщност така ученият ще осветли компетентно много въпроси, възникнали по повод на нашумялата Истанбулска конвенция.