Основен акцент в седмичното издание за медицина и здравеопазване е интервю с д-р Васислав Петров - изп. директор на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в Сливен и председател на Националното сдружение на областните болници у нас. Д-р Петров коментира основни въпроси на здравната система на прага между две години. Той изтъква особената роля на областните болници, техните специфични функции по отношение обслужването на спешно болните, поддържането на задължителни структури, за които няма обособено финансиране, ролята им за цялостното функциониране на здравеопазването в съответните региони. Един от изводите на д-р Петров е, че цялата тази специфика изисква и специален статут на областните стационари с по-голям ангажимент на държавата към тях. Интервюто звучи особено актуално – не само защото през цялата отминала година темата бе гореща на фона на случващото се в Ловеч, Враца и други областни градове. Натрупаните проблеми изискват нов поглед и мъдри нормативни проблеми, защото областните болници действително са – и ще бъдат – център на българското здравеопазване и занапред. Д-р Петров коментира още толкова важния въпрос за кадрите в системата, за работещите решения как младите лекари и професионалисти по здравни грижи да бъдат задържани и привлечени чрез атрактивни работни условия, модерни възможности за израстване, и не на последно място – чрез заплащане, което да отговаря на европейските тенденции в сферата.
Исторически поглед за ролята на една болница в един регион предлага обширна публикация във „Форум Медикус“, посветена на 140 години от началото на болничното дело в Самоков. Разказът умело преплита историята и утвърждаването на МБАЛ „Самоков“, със стореното и постигнатото днес – продължаваща традиция и надграждане с модерни и иновативни подходи. В отразеното слово на управителя на Общинската болница в Самоков д-р Красимира Ковачка по повод на годишнината се открояват действия и упорита работа, за да бъде днес лечебното заведение реновирано, модернизирано, туптящо с ритъма на живота в региона. Д-р Ковачка разкрива години на упорита работа по различни проекти, действащи методи по отношение на кадрите. Прехвърля и мост напред – с изявени намерения да се изгради медицински център в „Боровец“, хоспис за нуждите на болните и социално слабите. Този материал, тръгнал от историята, звучи не по-малко актуално, като се има предвид всичко, което тревожеше през годината – и продължава да тревожи - мениджърите на общински болници в страната. Една от „тайните“ например е, че през всички години е налице успешно партньорство между болница и община, между управител и кмет, между екип и общественост…
В кореспонденция със скромно заглавие „Награди на Българската педиатрична асоциация“ се разкрива цял един свят от всеотдайност, знания и посветеност на здравето на децата. Наградените в различните категории – за цялостен принос, за клиника, за ангажиране с общественозначима кауза, за „моят любим педиатър“, са все достойни български медици, заели се с толкова сложна медицинска специалност.
В брой 36 на „Форум Медикус“ научно-пропедевтичната насоченост е защитена чрез публикации за резултати от проучвания за влияние на модерен препарат при идиопатична белодробна фиброза. Заболяването е рядко, но пък тежко.
В броя актуалната организационна проблематика на здравеопазването присъства във: информация за решения на Министерския съвет; цитати от доклада за състоянието на здравето на нацията; отговори на министър Ананиев на актуални въпроси на депутати по време на парламентарен контрол. Екипът откроява и събитие, което отмина незабелязано: „Продават болница заради дълг към НАП“ – не е нещо особено, но звучи много тъжно…
Единствен оптимизъм се ражда от публикация в новия брой на „Форум Медикус“ за приключил конкурс за стартиращи компании. Там награди са получили дръзки колективи, разработили: изкуствен интелект в образната диагностика; биоактивни покрития за импланти; капсула, която след поглъщане сканира повърхността на дебелото черво; биоразградим урологичен стент и др. Така погледът в бъдещето осмисля преодоляването на трудностите от настоящето.