Основен акцент в седмичното издание за медицина и здравеопазване естествено са актуални теми за решения и намерения, свързани с бюджета за здравеопазване, както и с организацията на дейността и контрола в системата. Изданието огласява очакваните промени при второто четене на преходните и заключителните разпоредби от проектозакона за бюджета на НЗОК за 2019 г. – по точки, силно критикувани в дискусиите: за масовото прелицензиране на лечебните заведения, за правото „един лекар – един основен договор“, за прехвърлянето на средства от „перо в перо“ и др. Гласуването предстои. В отделна информация е огласено и решение на Министерския съвет, според което мениджърите на публичните болници ще се отчитат с числа за изхарченото не само в МЗ, но и в Министерството на финансите. В рубриката „Парламентарен контрол“ са публикувани отговорите на К. Ананиев на въпроси на депутати за дейността на фонда „Център за лечение на деца“ под „шапката“ на НЗОК, както и за състоянието на спешната помощ в район от община Крумовград.
В новия брой на „Форум Медикус“ са цитирани и част от описаните в новия Колективен трудов договор параметри на възнагражденията в системата, като в кратки коментари са отразени позициите на доц. Л. Киров и д-р Н. Тотев, които питат: „С какво да се гордеем?“и „Откъде ще дойде повишението?“. Този въпрос, ясно е, си задават всички.
Обект на много други също тежки въпроси е и темата за медицинските изделия, регулацията на доставянето им, принципите на реимбурсирането им, сложните взаимоотношения между министерствата на здравеопазването и на труда и социалната политика – лабиринт, в който се лутат нуждаещите се болни хора. Поради значимостта на темата, съсредоточаването на огромни средства и остротата на социалния резонанс, „Форум Медикус“ отделя място за мотивите на двамата министри да предложат промени в регулацията за медицинските изделия, както и в определянето на стойностите, до които те ще се заплащат от фонда.
В научно-пропедевтичен план в бр.34 „Форум Медикус“ акцентира върху среща на неврологичното общество у нас за дискусия върху смисъла и ползите от прилагане на тромболиза при мозъчен инсулт в т. нар. центрове по инсулт, които вече действат и отчитат положителни ползи за засегнатите. Тромболизата е само един елемент от актуални теми от неврологичната патология, коментирани на 12-ата среща „Шумен и приятели“, с доказана научна и практична значимост във времето. Специализираният вестник огласява и резултати от проучване как препарат срещу захарен диабет тип 2 носи доказани сърдечно-съдови ползи.
В новия брой на „Форум Медикус“ се откроява репортаж по повод 10-годишнината от създаването на хоспис „Добролюбие“ в Кърджали. Хосписът е дъщерно дружество на областната болница в града, съчетава здравни и социални ползи. Хосписът е уникален и защото знаем колко голяма и непосрещната потребност съществува у нас от такъв тип структури, достъпни за немощни и болни хора, за които предлаганата пазарна услуга е просто непостижима.
Брой 34 на „Форум Медикус“ съдържа още информация за решения на Министерския съвет, свързани със здравеопазването, за среща в МЗ с координатори по донорство, съобщения от НЗОК, кореспонденции от здравни събития, както и за предстоящи научни медицински форуми.